Naționala de baschet feminin a României a pierdut duelul cu Turcia din preliminariile Eurobasket Women 2017, scor 56-45

Naționala feminină de baschet a României a fost învinsă de Turcia cu scorul de 56-45 (19-12, 10-16, 15-12, 12-5), sâmbătă seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa H a preliminariilor Campionatului European de baschet feminin - Eurobasket 2017.

Tricolorele au pierdut un meci în care au fost conduse de la un capăt la altul.

România s-a menținut aproape de Turcia până în ultimul sfert, oaspetele desprinzându-se decisiv în minutul 33, la scorul de 40-44. Echipa noastră, antrenată de Miroslav Popov nu a reușit să înscrie niciun punct timp de șapte minute, de la 40-44 (30) la 40-51 (37). Turcia a învins cu 56-45, reușind a treia sa victorie în tot atâtea meciuri în grupă.

România venea după două succese, cu Bosnia și Israel.

Pentru echipa noastră au jucat Claudia Pop 6 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, Sonia Ursu 2 rec, Annemarie Părău 6 p, 5 rec, 1 pd, Gabriela Irimia 2 p, 7 rec, 2 pd, Florina Pășcălău 7 p, 6 rec, Adina Stoiedin 5 p, 1 rec, 2 pd, Ancuța Stoenescu 7 p, 1 rec, Gabriela Mărginean 12 p, 7 rec, 2 pd.

La oaspete au evoluat Isil Alben 12 p, 7 rec, 5 pd, Quanitra Hollingsworth 15 p, 7 rec, Cansu Koksal, Pinar Demirok, Tugce Canitez 2 p, 7 rec, 1 pd, Bahar Caglar 12 p, 3 rec, 2 pd, Esra Ural 2 p, 3 rec, Ayse Cora 2 p, 1 pd, Saziye Ivegin 3 p, 1 pd, Kubra Eksi, Aysegul Gunay 1 p, 1 rec.

În clasament, pe primul loc se află Turcia, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 5 p (3 j), Israel, 2 p (2 j), Bosnia, 2 p (2 j). La turneul final se califică 15 echipe, câștigătoarele celor nouă grupe, precum și cele mai bune șase echipe de pe locul al doilea. Cehia, gazda turneului final, este calificată direct.

Următorul meci al tricolorelor va avea loc pe 24 februarie, la Tuzla, cu Bosnia.