monitorulcj.ro Menu

Sport

Calendarul sportiv internațional pentru anul 2016

Anul 2015 a fost unul plin de evenimente extrem de interesante în lumea sportului și începutul de 2016 se anunță cel puțin la fel captivant.

De departe cele mai importante evenimente ale anului vor fi Campionatul European de fotbal din Franța, competiție care se va desfășura în perioada 10 iunie - 10 iulie și Olimpiada de vară de la Rio, Brazilia, care va avea loc în perioada 5-21 august, și unde vor fi programate competiții din 28 de sporturi, în total 41 de discipline.

Calendarul principalelor evenimente sportive internaționale ale anului 2016:

IANUARIE
1 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Garmisch (Germania)
1-3 — schi nordic: Cupa Mondială, la Lenzerheide (Elveția)
2-3 — combinata nordică: Cupa Mondială, la Klingenthal (Germania)
2-17 — Raliul raid Dakar, de la Buenos Aires la Rosario (Argentina)
3 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Innsbruck (Austria)
5 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom masculin, la Zagreb
5-6 — schi nordic: Cupa Mondială, la Oberstdorf (Germania)
5-10 — volei: turneu preolimpic masculin, la Berlin (Germania)
6 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Bischshoffen (Germania)
7-9 — bob și skeleton: Cupa Mondială, la Lake Placid (SUA)
7-10 — rugby: prima etapă Cupa Europei (meciurile amânate ale echipelor din Franța)
7-10 — biatlon: Cupa Mondială, la Oberhof (Germania)
8 — schi nordic: Cupa Mondială, la Toblach (Italia)
8-10 — hochei pe gheață: super finala Cupei Continentale
9 — schi alpin: Cupa Mondială, coborâre feminină la Zauchensee (Austria) și slalom uriaș masculin, la Adelboden (Elveția)
9-10 — sanie: Cupa Mondială, la Sigulda (Letonia)
9-10 — combinată nordică: Cupa Mondială, la Schonach (Germania)
9-10 — schi nordic: Cupa Mondială, la Val di Fiemme (Italia
10 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom super uriaș feminin Zauchensee (Austria) și slalom masculin la Adelboden (Elveția)
11 — fotbal: Gala FIFA pentru decernarea Balonului de Aur, la Zurich
12 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom feminin la Flachau (Austria)
13-17 — biatlon: Cupa Mondială, la Ruhpolding (Germania)
14-16 — bob și skeleton: Cupa Mondială, la Park City (SUA)
14-17 — sărituri cu schiurile: Campionatele Mondiale de zbor cu schiurile, la Bad Mitterndorf (Austria)
15 — schi alpin: Cupa Mondială, coborâre și combinată masculină, la Wengen (Elveția)
15-17 — rugby: etapa a cincea la Cupei Europei
16 — schi alpin: Cupa Mondială, coborâre masculină la Wengen (Elveția) și slalom uriaș feminin la Offerschwang (Germania)
16-17 — schi nordic: Cupa Mondială, la Planica (Slovenia)
16-17 — sanie: Cupa Mondială, la Oberhof (Germania)
16-17 — scrimă: Cupa Mondială la floretă masculin la Paris și floretă feminin la Gdansk (Polonia)
16-17 — taekwondo: turneu european de calificare la JO 2016
16-17 — combinata nordică: Cupa Mondială, la Chaux Neuve (Franța)
17 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom masculin la Wengen (Elveția) și slalom feminin la Offerschwang (Germania)
17-31 — handbal: Campionatul mondial masculin în Polonia
18-23 — polo pe apă: Campionatele Europene la Belgrad (feminin și masculin)
18-31 — tenis: Australian Open, la Melbourne
20 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Szczyrk (Polonia)
21 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Wisla (Polonia)
21-23 — bob și skeleton: Cupa Mondială, la Whistler (Canada)
21-24 — biatlon: Cupa Mondială, la Antholz (Italia)
22 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom super uriaș și combinata masculină, la Kitzbuehel (Austria)
22-24 — rugby: etapa a 6-a a Cupei Europei
22-24 — auto: Raliul de la Monte Carlo
22-24 — scrimă: Cupa Mondială de spadă masculin la Heidenheim (Germania) și de spadă feminin la Barcelona (Spania)
23 — schi alpin: Cupa Mondială, coborâre masculină la Kitzbuehel (Austria) și coborâre feminină la Cortina D'ampezzo (Italia)
23 — schi alpin: Cupa Mondială, la slalom masculin la Kitzbuehel (Austria) și slalom super uriaș feminin la Cortina D'ampezzo (Italia)
23-24 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Zakopane (Polonia)
23-24 — taekwondo: concurs test olimpic, la Rio
23-24 — schi nordic: Cupa Mondială, la Nove Mesto (Slovacia)
25-31 — patinaj artistic: Campionatele Europene, la Bratislava
26 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom masculin la Schladming (Austria)
28-31 — ciclism: Săptămâna de la Mallorca (Spania)
29-31 — combinata nordică: Cupa Mondială, la Seefeld (Austria)
30 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom uriaș feminin la Maribor (Slovenia) și coborâre masculină la Garmisch-Partenkirchen (Germania)
30-31 — sanie: Campionatele Mondiale, la Koenigsee (Germania)
30-31 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Sapporo (Japonia)
30-31 — rugby în VII: etapa a treia a Circuitului Mondial masculin, la Wellington (Noua Zeelandă)
30-31 — scrimă: Cupa Mondială de sabie masculin la Padova (Italia) și sabie feminin la Atena
31 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom feminin la Maribor (Slovenia) și slalom uriaș masculin la Garmisch-Partenkirchen (Germania)

FEBRUARIE
3 — schi nordic: Cupa Mondială, la Drammen (Norvegia)
3-7 — Ciclism: Turul Comunității Valencia (Spania)
4 — baschet: All Star Game în NBA, la Toronto (Canada)
4-7 — biatlon: Cupa Mondială, la Canmore (Canada)
5-7 — bob și skeleton: Cupa Mondială, la St Moritz (Elveția)
6 — schi alpin: Cupa Mondială, coborâre masculină la Jeongseon (Coreea de Sud) și coborâre feminină la Garmisch-Partenkirchen (Germania)
6 — combinata nordică: Cupa Mondială, la Oslo
6 — Formule E : Marele Premiu al Argentinei
6 — rugby: prima etapă a Turneului celor Șase Națiuni, Franța — Italia, Scoția — Anglia
6-7 — schi nordic: Cupa Mondială, la Oslo
6-7 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Oslo
6-7 — tenis: primul tur din Fed Cup
6-7 — Rugby în VII: etapa a patra a Circuitului Mondial, la Sydney
6-7 — scrimă: Cupa Mondială, floretă masculin la Bonn (Germania) și floretă feminin la Alger
6-7 — sanie: Cupa Mondială, la Soci (Rusia)
6-8 — biatlon: Cupa Mondială, la Nove Mesto (Cehia)
7 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom super uriaș masculin la Jeongseon (Coreea de Sud) și slalom super uriaș feminin la Garmisch-Partenkirchen (Germania)
7 — rugby: prima etapă a Turneului celor Șase Națiuni, Irlanda — Țara Galilor
7 — fotbal american: Super Bowl, la Santa Clara (SUA)
8-12 — ciclism: Turul Qatarului
10 — combinata nordică: Cupa Mondială, la Trondheim (Norvegia)
10 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Trondheim (Norvegia)
11 — schi nordic: Cupa Mondială, la Stockholm
11-14 — biatlon: Cupa Mondială, la Presque Isle (Canada)
12-14 — auto: Raliul Suediei (WRC)
12-21: Jocurile Olimpice de iarnă ale Tineretului, la Lillehammer (Norvegia)
12-21 — bob și skeleton: Campionatele Mondiale de la Igls (Germania)
13 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom uriaș masculin la Yuzawa Naeba (Japonia) și coborâre feminină, la Crans Montana (Elveția)
13 — ciclism: Turul Murciei (Spania)
13 — rugby: etapa a doua a Turneului celor Șase Națiuni, Franța — Irlanda și Țara Galilor — Scoția
13-14 — sanie: Campionatele Europene, la Altenberg (Germania) (etapă de Cupa Mondială)
13-14 — schi nordic: Cupa Mondială, la Falun (Suedia)
13-14 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Vikersund (Norvegia)
13-14 — scrimă: Cupa Mondială la spadă masculin la Vancouver (Canada) și spadă feminin la Buenos Aires
14 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom masculin la Yuzawa Naeba (Japonia) și combinată feminină plus coborâre feminină la Crans Montana (Elveția)
14 — rugby: etapa a doua a Turneului celor Șase Națiuni, Italia — Anglia
14 — Ciclism: Clasica de la Almeria (Spania)
15-21 — tenis: turneul ATP de la Delray Beach (SUA)
16-17 — fotbal: Liga Campionilor europeni, optimi de finală — tur
16-21 — ciclism: Turul Omanului
16-21 — patinaj artistic: concursul celor patru continente, la Taipei
16-21 — badminton: Campionatele Europene pe echipe, la Kazan (Rusia)
17-21 — ciclism: Turul Andaluziei — ''Ruta del Sol'' (Spania)
18 — fotbal: Europa League, șaisprezecimi de finală — tur
19 — schi alpin: Cupa Mondială, coborâre și combinată masculine, la Chamonix (Franța)
19-20 — combinată nordică: Cupa Mondială, la Lahti (Finlanda)
19-21 — bob și skeleton: Campionatele Mondiale, la Igls (Germania)
20 — schi alpin: Cupa Mondială, coborâre feminină la La Thuile (Italia) și coborâre masculină la Chamonix (Franța)
20-21 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Lahti (Finlanda)
20-21 — schi nordic: Cupa Mondială, la Lahti (Finlanda)
20-21 — rugby în VII: etapa a doua a Circuitului Mondial feminin, la Sao Paulo (Brazilia)
20-21 — scrimă: Cupa Mondială la sabie masculin la Varșovia și la sabie feminin la Sint-Niklaas (Belgia)
20-21 — atletism: concursul All Stars la săritura cu prăjina, la Clermont (Franța)
20-21 — sanie: Cupa Mondială, ultima etapă, la Winterberg (Germnaia)
21 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom super uriaș feminin, La Thuile (Italia)
22-28 — tir sportiv: Campionatele Europene de pistol și pușcă 10 m, la Gyor (Ungaria)
23 — schi alpin: Cupa Mondială, concurs feminin și masculin la Stockholm
23 — combinată nordică: Cupa Mondială, la Kuopio (Finlanda)
23 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Kuopio
23-24 — fotbal: Liga Campionilor europeni, optimi de finală — tur
25 — fotbal: Europa League, șaisprezecimi de finală — retur
26 — fotbal: alegeri pentru funcția de președinte al FIFA, la Zurich
26 — rugby: etapa a treia a Turneului celor Șase Națiuni, Țara Galilor — Franța
26-28 — combinata nordică: Cupa Mondială, finalele la Val di Fiemme (Italia)
26-28 — bob și skeleton: Cupa Mondială, la Konigssee (Germania)
27 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom super uriaș feminin la Soldeu (Andorra) și masculin la Hinterstoder (Austria)
27 — rugby: etapa a treia a Turneului celor Șase Națiuni, Italia — Scoția și Anglia — Irlanda
27-28 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Almatî (Kazahstan)
28 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom super uriaș feminin și combinată feminină la Soldeu (Andorra), salom uriaș masculin la Hinterstoder (Austria)
28 — fotbal: finala Cupei Ligii engleze, pe Wembley
28 februarie-6 martie — tenis de masă: Campionatele Mondiale pe echipe, la Kuala Lumpur (Malaezia)

MARTIE
1 — schi nordic: Cupa Mondială, la Gatineau (Canada)
2 — schi nordic: Cupa Mondială, la Montréal (Canada)
2-6 — ciclism pe pistă: Campionatele Mondiale, la Londra
2-6 — natație sincron: concurs test, la Rio
3-13 — biatlon: Campionatele Mondiale, la Oslo
4-5 — schi nordic: Cupa Mondială, la Quebec (Canada)
4-6 — tenis: primul tur al Cupei Davis
4-6 — auto: Raliul Mexicului (WRC)
4-6 — patinaj viteză: Campionatele Mondiale, la Hamburg (Germania)
4-6 — rugby în VII : etapa a cincea a Circuitului Mondial masculin, la Las Vegas
5 — schi alpin Cupa Mondială, slalom uriaș masculin la Kranjska Gora (Slovenia) și slalom uriaș feminin la Jasna (Slovacia)
5 — triatlon: World Series la Abu Dhabi
5-6 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Willingen (Germania)
6 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom masculin la Kranjska Gora (Slovenia) și slalom feminin la Jasna (Slovacia)
6-8 — bob și skeleton: Cupa Mondială, finalele la PyeongChang (Coreea de Sud)
6-13 — ciclism: Paris — Nisa
7-20 — tenis: turneul Masters 1.000 ATP/WTA Premier de la Indian Wells (California)
8-9 — schi nordic: Cupa Mondială, la Canmore (Canada)
8-9 — fotbal: Liga Campionilor, optimi de finală — retur
8-9 — judo: turneu test preolimpic, la Rio
8-13 — lupte: Campionatele Europene, la Riga
10 — fotbal: Europa League, optimi de finală — tur
11 — schi nordic: Cupa Mondială, la Lake Louise (Canada)
11-12 — atletism: Campionatele de sală ale Statelor Unite, la Portland (Oregon)
12 — schi nordic: Cupa Mondială, la Canmore (Canada)
12 — schi alpin: Cupa Mondială, slalom super-uriaș feminin la Lenzerheide (Elveția) și coborâre masculină la Kvitjfell (Norvegia)
12 — schi nordic: Cupa Mondială, ultima etapă, la Canmore (Canada)
12 — rugby: etapa a patra a Turneului celor Șase Națiuni, Irlanda — Italia și Anglia — Țara Galilor
12-13 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, la Titisee-Neustadt (Germania)
12-13 — scrimă: Grand Prix individual la floretă masculin și feminin, la Havana
13 — schi alpin: Cupa Mondială, combinată și slalom super-uriaș feminin la Lenzerheide (Elveția) și slalom super-uriaș masculin la Kvitjfell (Norvegia)
13 — rugby: etapa a patra a Turneului celor Șase Națiuni, Scoția — Franța
13 — fotbal: finala Cupei Ligii scoțiene, la Glasgow
13 — auto: IndyCar — Grand Prix la St Petersburg (Florida)
15-16 — fotbal: Liga Campionilor, optimi de finală — retur
16-20 — schi alpin: Cupa Mondială, finalele la St Moritz (Elveția)
17 — fotbal: Europa League, optimi de finală — retur
17-20 — atletism: Campionatele Mondiale de sală, la Portland (SUA)
17-20 — handbal: turnee feminin de calificare la JO 2016
17-20 — biatlon: Cupa Mondială, finalele la Hanti-Mansiisk (Rusia)
18 — fotbal: Liga Campionilor, Europa League, tragere la sorți la Nyon (Elveția)
18-20 — sărituri cu schiurile: Cupa Mondială, finalele la Planica (Slovenia)
19 — ciclism: cursa Milano — San Remo
19 — rugby: etapa a cincea a Turneului celor Șase Națiuni, Țara Galilor — Italia, Irlanda — Scoția, Franța — Anglia
19-20 — scrimă: Grand Prix individual la spadă masculin și feminin, la Budapesta
20 — auto: Formula 1 — Marele Premiu al Australiei, la Melbourne
20 — Moto GP: Grand Prix-ul Qatarului, la Losail
21-27 — ciclism: Turul Cataloniei (Spania)
21 martie-3 aprilie — tenis: turneul Masters 1000 ATP/WTA Premier de la Miami (Florida)
25-26 — scrimă: Grand Prix individual de sanie masculin și feminin, al Seul
26 — atletism: Campionatele Mondiale de semimaraton, la Cardiff (Țara Galilor)
27 — canotaj academic: cursa Oxford — Cambridge, la Londra
28-29 — judo: turneul Masters de la Guadalajara (Mexic)
28 martie-3 aprilie — patinaj artistic: Campionatele Mondiale, la Boston (SUA)

APRILIE
1-4 — gimnastică acrobatică: Campionatele Mondiale, la Putian (China)
2 — auto: Formule E, Grand Prix-ul Statelor Unite, la Long Beach
2 — auto: IndyCar, Grand Prix-ul de la Phoenix (Arizona)
3 — autor: Formula 1, Grand Prix-ul Bahrainului, la Sakhir
3 — ciclism: Turul Flandrei
3 — Moto GP: Grand Prix-ul Argentinei, la Termas de Rio Hondo
3 — atletism: maratonul de la Paris
4-9 — ciclism: Turul Țării Bascilor (Spania)
4-14 — tenis: turneul WTA de la Charleston (Carolina de Sud)
5-6 — fotbal: Liga Campionilor, sferturi de finală — tur
7 — fotbal: Europa League, sferturi de finală — tur
7-10 — haltere: test preolimpic la Rio
8-9 — rugby în VII: etapa a treia a Circuitului Mondial feminin, la Atlanta (SUA)
8-10 — rugby: Cupa Europei, sferturi de finală
8-10 — rugby în VII: etapa a șaptea a Circuitului Mondial masculin, la Hong Kong
8-16 — haltere: Campionatele Europene, la Forde (Norvegia)
9-17 — tenis: turneul ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo
10 — ciclism: cursa Paris — Roubaix
10 — moto: cursa de 24 de ore de la Le Mans
10 — Moto GP: Marele Premiu al Americilor, la Austin (SUA)
10 — triatlon: World Series la Gold Coast (Australia)
12-13 — fotbal: Liga Campionilor, sferturi de finală — retur
14 — fotbal: Europa League, sferturi de finală — retur
15 — fotbal: Liga Campionilor, Europa League — tragerea la sorți a semifinalelor, la Nyon
15-17 — baschet feminin: turneul Final Four al Euroligii
16 — baschet: debutul fazei play-off a NBA
16-17 — tenis: semifinalele Fed Cup
16-17 — volei masculin: turneul Final Four al Ligii Campionilor
16-17 — rugby în VII: etapa a opta a Circuitului Mondial masculin, la Singapore
16-17 — rugby în VII: etapa a patra și ultima a Circuitului Mondial feminin, la Langford (Canada)
16-24 — gimnastică artistică: test preolimpic la Rio
17 — ciclism: Amstel Gold Race
17 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Chinei, la Shanghai
17 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Long Beach (SUA)
18-24 — tenis: turneul ATP de la Barcelona (Spania)
21-24 — judo: Campionatele Europene, la Kazan (Rusia)
22-24 — auto: Raliul Argentinei (WRC)
23 — fotbal: finala Cupei Ligii franceze, pe Stade de France
23 — auto: Formule E, Marele Premiu al Franței, la Paris
23-24 — rugby: Cupa Europei, semifinale
23-24 — scrimă: test preolimpic de spadă masculin și feminin, la Rio
24 — atletism: maratonul de la Londra
24 — Moto GP: Marele Premiu al Spaniei, la Jerez de la Frontera
24 — auto: IndyCar : Grand Prix de Birmingham (Etats-Unis)
24 — triatlon: World Series la Cape Town (Africa de Sud)
24 — ciclism: cursa Liege — Bastogne — Liege
26-27 — fotbal: Liga Campionilor, semifinale — tur
26-27 — scrimă: Campionatele Mondiale de floretă feminină și sabie masculină pe echipe, la Rio
26 aprilie-1 mai — badminton: Campionatele Europene, la Mouilleron-le-Captif (Franța)
28 — fotbal: Europa League, semifinale — tur

MAI
1 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Rusiei, la Soci
2-8 — tenis: turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid
3-4 — fotbal: Liga Campionilor, semifinale — retur
4-22 — hochei pe gheață: Campionatele Mondiale, la Sankt Petersburg (Rusia)
5 — fotbal: Europa League, semifinale — retur
6 — atletism: reuniune Diamond League, la Doha
6-8 — canotaj: Campionatele Europene, la Brandenburg (Germania)
6-29 — ciclism: Turul Italiei
7-8 — handbal feminin: turneul Final Four al Ligii Campionilor
8 — Moto GP: Marele Premiu al Franței, la Le Mans
9-13 — natație sincron: Campionatele Europene, la Londra
9-15 — tenis: turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
9-15 — sărituri în apă: Campionatele Europene, la Londra
12-15 — kaiac-canoe slalom: Campionatele Europene, la Liptovski (Slovacia)
13 — rugby: Cupa Challenge, finala, la Lyon
13-15 — baschet masculin: turneul Final Four al Euroligii, la Berlin
14 — atletism: reuniune Diamond League, la Shanghai
14 — fotbal: etapa a 38-a și ultima a campionatului Franței
14 — fotbal: etapa a 34-a și ultima din Bundesliga
14 — auto: IndyCar, Grand Prix-ul de la Indianapolis (Indiana)
14 — rugby: Cupa Europei, finala, la Lyon (Franța)
14-15 — rugby în VII: etapa a noua a Circuitului Mondial masculin, la Paris
14-29 — ciclism: Turul Bavariei (Germania)
15 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Spaniei, la Montmelo
15 — fotbal: etapa a 38-a și ultima a campionatului Italiei
15 — fotbal: etapa a 38-a și ultima a campionatului Spaniei
15 — fotbal: etapa a 38-a și ultima a campionatului Angliei
15 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Cataloniei (Spaniei)
15 — triatlon: World Series, la Yokohama (Japonia)
16-22 — natație: Campionatele Europene (bazin olimpic), la Londra
17 — atletism: Cupa Europei la marș, la Ivano-Frankovsk (Ucraina)
18 — fotbal: Europa League, finala, la Basel (Elveția)
18-19 — kaiac-canoe slalom: calificări europene pentru JO 2016, în Germania
18-19 — kaiac-canoe sprint calificări europene pentru JO 2016, la Duisburg (Germania)
19-22 — taekwondo: Campionatele Europene
20-22 — auto: Raliul Portugaliei (WRC)
21 — auto: Formule E, Marele Premiu al Germaniei, la Berlin
21 — fotbal: finala Cupei Franței, pe Stade de France
21 — fotbal: finala Cupei Spaniei
21 — fotbal: finala Cupei Angliei, pe Wembley
21 — fotbal: finala Cupei Scoției, la Glasgow
21-22 — rugby în VII : etapa a zecea și ultima a Circuitului Mondial masculin, la Londra
21-22 — scrimă: Cupa Mondială de spadă masculin, la Paris
22 — Moto GP: Marele Premiu al Italiei, la Mugello
22-25 — canotaj: ultimele calificări europene pentru JO 2016, la Lucerna (Elveția)
22 mai-5 iunie — tenis: turneul de la Roland Garros
23-29 — tir cu arcul: Campionatele Europene, la Nottingham (Marea Britanie)
23-29 — pentatlon modern: Campionatele Mondiale, la Moscova
25 — fotbal: finala Cupei Germaniei, la Berlin
25-29 — gimnastică artistică: Campionatele Europene masculine, la Berna (Elveția)
26 — fotbal feminin: finala Ligii Campionilor, la Reggio Emilia (Italia)
26-29 — triatlon: Campionatele Europene, la Lisabona
28 — fotbal: finala Ligii Campionilor, la Milano — San Siro
28-29 — atletism: reuniune Diamond League, la Eugene (SUA)
28-29 — handbal masculin: turneul Final Four al Ligii Campionilor, la Koln (Germania)
29 — auto: Formula 1, Marele Premiu de la Monaco
29 — auto: IndyCar, cursa de 500 de mile de la Indianapolis (SUA)

IUNIE
1-5 — gimnastică artistică: Campionatele Europene feminine, la Berna (Elveția)
1-5 — volei pe plajă: Campionatele Europene, la Bienne (Elveția)
2 — atletism: reuniune Diamond League, la Roma
2 — baschet: începe finala NBA
3-26 — fotbal: ediția centenară a competiției Copa America, în SUA
4 — auto: Formula E, Marele Premiu al Rusiei, la Moscova
4-5 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Detroit (Michigan)
4-5 — înot: prima etapă a circuitului Mare Nostrum (bazin olimpic), la Monaco
5 — Moto GP: Marele Premiu al Cataloniei, la Montmelo (Spania)
5 — atletism: reuniunea Diamond League de la Birmingham (Marea Britanie)
5-12 — ciclism: Criterium du Dauphine (Franța)
6-12 — tenis: turneul WTA de la Nottingham (Marea Britanie)
7-25 — rugby: Campionatul Mondial Under-20, în Anglia
8-9 — înot: etapa a doua a circuitului Mare Nostrum (bazin olimpic), la Canet-en-Roussillon (Franța)
9 — atletism: reuniunea Diamond League de la Oslo
10-12 — auto: Raliul Sardiniei (Italia) (WRC)
10 iunie-10 iulie — fotbal: EURO 2016, în Franța
11 — rugby: meciuri test Australia — Anglia, la Brisbane, Noua Zeelandă — Țara Galilor, la Auckland, Africa de Sud — Irlanda, la Cape Town
11 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Fort Worth (SUA)
11-12 — înot: etapa a treia și ultima a circuitului Mare Nostrum (bazin olimpic), la Barcelona
12 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Canadei, la Montreal
12 — triatlon: World Series, la Leeds (Marea Britanie)
13-19 — baschet feminin: turneu de calificare la JO 2016
13-19 — tenis: turneele ATP de la Queens (Londra) și WTA de la Birmingham
13-19 — gimnastică ritmică: Campionatele Europene, la Holon (Israel)
16 — atletism: reuniunea Diamond League, la Stockholm
17 — volei: începe Liga Mondială
17-19 — triatlon: Campionatele Europene de tineret, la Burgas (Bulgaria)
18 — atletism: reuniune Diamond League la New York
18-19 — auto: WEC — cursa de 24 de ore de la Le Mans
19 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Europei, la Baku
20-25 — scrimă: Campionatele Europene, la Torun (Polonia)
20-26 — tenis: turneul ATP de la Nottingham și turneul WTA de la Eastbourne (Marea Britanie)
23 — baschet: Draft NBA 2016, la New York
24-26 — kaiac-canoe sprint: Campionatele Europene, la Moscova
25 — rugby: meciuri test Argentina — Franța, Australia — Anglia, la Sydney, Noua Zeelandă — Țara Galilor, la Dunedin, Africa de Sud — Irlanda, la Port Elizabeth, Japonia — Scoția
26 — Moto GP: Marele Premiu al Olandei, la Assen
26 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Elkhart Lake (SUA)
26 — triatlon: Campionatele Europene de sprint, la Châteauroux (Franța)
26 iunie — 3 iulie — natație: Campionatele Statelor Unite, calificări pentru JO 2016, la Omaha
27 iunie — 10 iulie — tenis: turneul de la Wimbledon

IULIE
1-3 — auto: Raliul Poloniei (WRC)
2-3 — auto: Formula E, Marele Premiu al Marii Britanii, la Londra
2-24 — ciclism: Turul Franței
3 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Austriei, pe Red Bull Ring din Spielberg
1-10 — atletism: Campionatele SUA, la Eugene (SUA)
3 — triatlon: World Series, la Stockholm
4-9 — pentatlon modern: Campionatele Europene, la Lisabona
4-10 — baschet masculin: turneu preolimpic
4-12 — tir sportiv: Campionatele Europene, la Lonato (Italia)
6-10 — atletism: Campionatele Europene, la Amsterdam
10 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Marii Britanii, la Silverstone
10 — fotbal: EURO 2016, finala, pe Stade de France
10 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Newton (SUA)
11-17 — tenis: turneul ATP de la Newport (SUA)
11-17 — natație în ape libere: Campionatele Europene, la Hoorn (Olanda)
13-17 — volei: faza finală a Ligii Mondiale
15 — atletism: reuniunea Diamond League, la Monaco
15-17 — tenis: sferturi de finală în Cupa Davis
17 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Toronto (Canada)
17 — Moto GP: Marele Premiu al Germaniei, la Sachsenring
18-24 — tenis: turneul WTA de la Stanford (SUA)
18-24 — tenis: turneul ATP de la Washington
22-23 — atletism: reuniunea Diamond League de la Londra
24 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Ungariei, la Hungaroring
24 — triatlon: Campionatele Europene de distanță lungă, la Poznan (Polonia)
25-31 — tenis: turneul WTA Premier de la Montreal (Canada)
25-31 — tenis: turneul ATP Masters 1.000 de la Toronto
29-31 — auto: Raliul Finlandei (WRC)
30 — ciclism: Clasica San Sebastian (Spania)
31 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Germaniei, la Hockenheim
31 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Lexington (SUA)

AUGUST
1-8 — tenis: turneul ATP de la Atlanta (SUA)
2-6 — ciclism: Turul Burgos (Spania)
5-21 — Jocurile Olimpice de vară, la Rio de Janeiro
14 — Moto GP: Marele Premiu al Austriei, pe Red Bull Ring, la Spielberg
15-21 — tenis: turneul Masters 1.000 ATP/WTA Premier de la Cincinnati (SUA)
19-21 — auto: Raliul Germaniei (WRC)
20 — rugby: prima etapă a turneului Four Nations, Africa de Sud — Argentin, la Nelspruit, și Australia — Noua Zeelandă, la Sydney
20 august-11 septembrie — ciclism: Turul Spaniei
21 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Long Pond (SUA)
21 — Moto GP: Marele Premiu al Cehiei, la Brno
21-27 — tenis: turneul ATP de la Winston Salem (SUA)
21-28 — canotaj: Campionatele Mondiale de la Rotterdam
22-28 — tenis: turneul WTA de la New Haven (SUA)
22-28 — tenis: turneul WTA de la Louisville (SUA)
25 — atletism: reuniunea Diamond League, la Lausanne (Elveția)
25 — atletism: reuniunea Diamond League, la Saint-Denis (Franța)
27 — rugby: ziua a doua a turneului Four Nations, Argentina — Africa de Sud, Noua Zeelandă — Australia, Wellington
28 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Belgiei, la Spa-Francorchamps
29 august-11 septembrie — tenis: US Open, la New York

SEPTEMBRIE
1 — atletism: reuniune Diamond League, la Zurich (Elveția)
4 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Italiei, la Monza
4 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Boston (SUA)
4 — Moto GP: Marele Premiu al Marii Britanii, la Silverstone
4-11 — ciclism: Turul Marii Britanii
9 — atletism: reuniunea Diamond League de la Bruxelles
9-11 — auto: Raliul Chinei (WRC)
10 — rugby: etapa a treia turneului Four Nations, Australia — Africa de Sud, la Brisbane, și Noua Zeelandă — Argentina, la Hamilton
11 — Moto GP: Marele Premiu al statului San Marino, la Misano
12-18 — tenis: turneul WTA de la Quebec (Canada)
16-18 — tenis: semifinalele Cupei Davis
17 — rugby: etapa a patra a turneului Four nations: Noua Zeelandă — Africa de Sud, la Christchurch, și Australia — Argentina, la Perth
17-18 — atletism: Decastar, la Talence (Franța)
18 — auto: Formula 1, Marele Premiu de la Singapore
18 — auto: IndyCar, Marele Premiu de la Sonoma (SUA)
18 — triatlon: finala World Series, la Cozumel (Mexic)
25 — Moto GP: Marele Premiu al Aragonului, la Motorland Aragon (Spania)
25 — atletism: maratonul de la Berlin
30 septembrie-2 octombrie — Raliul Corsica (WRC)

OCTOMBRIE
1 — ciclism: Turul Lombardiei
1 — rugby: etapa a cincea a turneului Four Nations, Africa de Sud — Australia, la Pretoria, și Argentina — Noua Zeelandă
2 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Malaeziei, la Sepang
8 — rugby: etapa a șasea a turneului Four Nations, Africa de Sud — Noua Zeelandă, la Durban, și Argentina — Australia
9 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Japoniei, la Suzuka
9 — atletism: maratonul de la Chicago
9-16 — ciclism: Campionatele Mondiale de șosea, la Doha (Qatar)
10-16 — tenis: turneul ATP Masters 1.000 de la Shanghai (China)
14-16 — auto: Raliul Cataloniei (WRC)
16 — Moto GP: Marele Premiu al Japoniei, la Motegi
18-23 — tenis de masă: Campionatele Europene, la Budapesta
22 — rugby: Bledisloe Cup, Noua Zeelandă — Australia, la Auckland
23 — auto: Formula 1, Marele Premiu al SUA, la Austin
23 — Moto GP: Marele Premiu al Australiei, la Phillip Island
24-30 — tenis: Turneul Campioanelor, la Singapore
27 — baschet: începe noul sezon în NBA
28-30 — auto: Raliul Marii Britanii (WRC)
30 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Mexicului, la Ciudad de Mexico
30 — Moto GP: Marele Premiu al Malaeziei, la Sepang
31 octombrie — 6 noiembrie — tenis: turneul ATP Masters 1.000 de la Paris-Bercy

NOIEMBRIE
5 — rugby: meciuri test, Țara Galilor — Australia, la Cardiff, Noua Zeelandă — Irlanda, la Chicago
6 — atletism: maratonul de la New York
11 — Moto GP: Marele Premiu al Valenciei (Spania)
12 — rugby: meciuri test, Scoția — Australia, al Edinburgh, Anglia — Africa de Sud, pe Twickenham, Italia — Noua Zeelandă, la Roma, Țara Galilor — Argentina, la Cardiff, Franța — Samoa
12-13 — tenis: finala Fed Cup
13 — auto: Formula 1, Marele Premiu al Braziliei, la Interlagos
13-20 — tenis: Turneul Campionilor, la Londra
18-20 — auto: Raliul Australiei (WRC)
19 — rugby: meciuri test Franța — Australia, pe Stade de France, Irlanda — Noua Zeelandă, la Dublin, Italia — Africa de Sud, la Reggio Emilia, Scoția — Argentina, la Edinburgh
25-27 — tenis: finala Cupei Davis
26 — rugby: meciuri test, Franța — Noua Zeelandă, pe Stade de France, Irlanda — Australia, la Dublin, Anglia — Argentina, pe Twickenham, Țara Galilor — Africa de Sud, la Cardiff
27 — auto: Formula 1, Marele Premiu de la Abu Dhabi, la Yas Marina

DECEMBRIE
3 — rugby: meci test, Anglia — Australia, pe Twickenham
4 — fotbal: finala campionatului MLS
4-18 — handbal feminin: EURO 2016, în Suedia
11 — atletism: Campionatele Europene de cros, la Chia (Italia)