Clujenii au marcat a cincea victorie consecutivă pentru Universitatea

Universitatea Cluj a trecut cu brio peste „examenul” cu Chindia Târgoviște, de pe Cluj Arena, cu scorul de 2-1. Studenții sunt la cinci victorii consecutive și șase partide fără înfrângere, fiind tot mai aproape de play-off .

La începutul partidei oaspeții s-au arătat mai motivați, ei având și prima ocazie, în minutul 19 prin Popa. La doar câteva minute distanță, Chindia Târgoviște a primit penalty, după ce fundașul lui „U”, Radu Crișan l-a faultat în careu pe Voinea. Niczuly, portarul care n-a primit gol de cinci meciuri, a apărat șutul puternic trimis de C. Anton iar tabela a rămas neschimbată. Cei de la Universitatea s-au arătat motivați după ratările oaspeților și au început să atace poarta lui Meilă. În urma unui atac, Greu i-a pasat lui Ursu, iar acesta din urmă a driblat câțiva jucători ai Chindiei, reușind să marcheze golul care a deschis scorul pe Cluj Arena (min. 31). Bucuria a ținut doar patru minute, căci oaspeții au egalat în minutul 34 prin Cherchez, după degajarea greșită al portarului Niczuly.

După ieșirea de la vestiare, Chindia a început meciul cu trei ocazii notabile, dar portarul studenților a respins pe rând șuturile lui Neniță, Stoica și Anton. Șepcile roșii au început și ei a doua repriză  jucându-se cu ocaziile (Cîndea 58, Greu 63). Golul care a decis scorul final a venit de la Cătălin Tarcea după ce a deviat cu capul mingea din pasa superbă a lui Ursu (min 76). Ultima fază importantă a meciului s-a petrecut la porta lui Meilă, când acesta a apărat pasa lui Schieb.

În urma acestei victorii importante, „U” ajunge la 22 de puncte și ocupă locul 8 al clasamentului Seriei 2,din Liga Secundă.

În etapa următoare, elevii lui Mihai Teja vor juca, în deplasare, cu UTA Bătrâna Doamnă, o altă echipă de tradiție.

Echipele de start
Universitatea Cluj: Niczuly (cpt.) - Butean, Fl. Cordoş, R. Crişan, Hîmpea - Cîndea, Tarcea - Greu, Boboc, Oct. Ursu - Schieb. Antrenor: Mihai Teja
Rezerve: Ţicrea - Al. Mutu, Keresztes, C. Popescu, N. Janos, Tand, P. Popescu

Chindia: Meilă - Pătru (cpt.), C. Dinu, Ispas, Martac - Neniţă, Voinea, G. Anton, C. Stoica - Cherchez, D. Popa. Antrenor: Niculae Croitoru
Rezerve: Gârlea - B. Dinu, Ad. Grigore, L. Mihai, Nisipeanu, Cruceru, Ad. Vasile

Arbitru: Nicolae Cătălin Botaş (Timișoara); Asistenți: Ovidiu Timar (Marghita) și Răzvan Constantin Nistoran (Reșița)