Naționala feminină de handbal a României a marcat a doua victorie din preliminariile Euro 2016

Naționala feminină de handbal a României a învins reprezentativa Belarus cu scorul de 25-23 (12-14), duminică, la Minsk, într-o partidă din Grupa 1 a preliminariilor Campionatului European din 2016.

Tricolorele au avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă și a obținut o victorie care la un moment dat a stat mai multe vreme semnul întrebării.

Belarus a dominat prima repriză în cea mai mare parte a timpului și a condus la unu-două goluri, diferența maximă fiind de 14-11 (28), la pauză avantajul gazdelor fiind de 14-12.

La reluare, Belarus s-a desprins la cinci goluri, 18-13 (37), dar un time-out cerut de suedezul Tomas Ryde, selecționerul echipei României, le-a trezit pe tricolore, care au început cursa de recuperare. Scorul a devenit egal, 20-20, în min. 49, apoi gazdele s-au desprins din nou la două goluri, 22-20 (53). În ciuda unei inferiorități numerice, România a marcat de trei ori la rând și a trecut în avantaj (22-23, min. 56), câștigând cu 25-23.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri. Celelalte goluri au fost înscrise de Laura Chiper - 4, Eliza Buceschi - 3, Oana Manea - 2, Crina Pintea - 1, Luciana Marin - 1, Valentina Ardean-Elisei - 1, Laura Oltean - 1, Melinda Geiger - 1.

Lilia Arțiuhovici, fosta jucătoare a echipei HCM Baia Mare, a fost golghetera gazdelor, cu 6 reușite. Au mai înscris Natalia Koțina - 5, Natalia Vasilevskaia - 4, Anastasia Lobaci - 3, Iana Emelianenka - 2, Katerina Silițkaia - 2, Valentina Nesteruk - 1.

În alt meci, Norvegia a dispus în deplasare de Lituania cu scorul de 28-21.

În clasament, pe primul loc se află Norvegia, 4 puncte, urmată de România, 4 p, Belarus, 0 p, Lituania, 0 p. Primele două clasate se califică la turneul final.