monitorulcj.ro Menu
Sport

România a învins Serbia și este aproape de calificarea la Campionatul Mondial

Naţionala de handbal feminin a României a învins, sâmbătă, la Kraljevo, vicecampioana mondială Serbia, cu scorul de 32-26 (17-13), în manşa tur a barajului pentru calificarea la turneul final al Campionatului Mondial din 2015.

Tricolorele au început bine meciul și au condus mai întâi la un gol, iar în minutul 7 s-au desprins la 5-2. În minutul 17, avansul echipei antrenate de suedezul Tomas Ryde, la primul său meci oficial, a crescut la patru goluri, 10-6, diferență consemnată și la pauză, 17-13, după ce echipa României a avut 16-11 (27) și 17-12 (29).

Serbia s-a apropiat în debutul reprize secunde la doar două goluri, (15-17, 16-18), dar apoi România și-a refăcut avantajul de patru goluri, iar în minutul 37 avantajul echipei noastre a crescut la șase goluri, 22-16.


Deși a pierdut-o pe Paula Ungureanu, accidentată după ce a apărat o aruncare de la 7 metri (47), România a continuat să condusă ostilitățile și a câștigat fără probleme, cu 32-26, după ce a avut la un moment dat și nouă goluri avantaj, 31-22 (56).

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 11 goluri.


Au evoluat echipele:
Serbia: Jovana Risovic, Ana Kacarevic — Sanja Radosavljevic, Katarina Krpez (3 goluri), Jelena Popovic, Jelena Zivkovic (5), Ivana Prijovic, Andela Janjusevic, Sanja Rajovic (1), Tamara Georgijev (2), Dijana Radojevic (5), Biljana Bandelier (1), Zeljka Nikolic (1), Jovana Stoiljkovic (2), Kristina Liscevic (4), Marija Petrovic (2). Selecționer: Milan Stankovic.

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu — Timea Tătar, Camelia Hotea, Adriana Nehcita (5), Cristina Neagu (11), Aurelia Brădeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (5), Oana Manea (4), Gabriela Preda (1), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper. Selecționer: Tomas Ryde.


Arbitri: Jiri Opava, Pavel Valek (ambii din Cehia); delegat EHF: Tomo Vodopivec (Slovenia).

Returul va avea loc pe 13 iunie, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.


Campionatul Mondial va avea loc în Danemarca, în perioada 5-20 decembrie.