monitorulcj.ro Menu

Sport

Kenyanul James Emuria a cucerit podiumul Maratonului AROBS

Așa cum era de așteptat, kenyanul James Emuria, în vârstă de 33 de ani, a fost cel mai bun alergător, câștigând detașat proba de maraton, de peste 42 de kilometri, cu un timp de două ore, 25 de minute şi 24 de secunde.

James Emuria a declarat, la finalul cursei, care a avut punct de plecare și sosire pe stadionul Cluj Arena, că a făcut o alergare bună şi este fericit că a câştigat. „A fost bine, puţin vânt, sunt fericit că am câştigat. Am alergat la mai multe maratoane în cariera mea până acum, în Belgia, Polonia, Grecia. Mă antrenez în fiecare zi, acasă, în Kenya”, a spus Emuria.

Kenyanul a fost urmat de un alergător din Ungaria, Nagy Tamas.

La cele cinci probe ale Maratonului Internaţional Arobs Cluj-Napoca - maraton, semimaraton, ştafetă, cros şase kilometri şi cros pentru copii doi kilometri - s-au înscris peste 3.500 de alergători din ţară şi din străinătate.

Traseul probelor care a avut loc pe mai multe străzi din zona centrală a municipiul Cluj-Napoca şi din cartierul Grigorescu, a paralizat, uneori, traficul rutier, clujenii fiind nemulțumiți mai ales pentru faptul că nu au fost amplasate la vedere hărți ale traseelor maratonului.

Traseu Maraton, Semimaraton, Maraton Ștafetă: Cluj Arena – Splaiul Independenței – strada G.Coșbuc – strada Cardinal I.Hosu – strada E Isac – strada Gh. Șincai – strada Napoca – bulevardul Eroilor – întoarcere – bulevardul Eroilor – strada Napoca – strada Gh Șincai- strada E. Isac – strada Cardinal I Hosu- strada G. Coșbuc – Splaiul Independenței – strada Barițiu- întoarcere – strada G. Barițiu- Splaiul Independenței – Pod Napoca – strada 1 Decembrie 1918 – întoarcere – strada 1 Decembrie 1918 – Pod Garibaldi – Splaiul Independenței – Cluj Arena.

Clasament general Maraton AROBS Open
1. James Emuria 2:25:24.0
2. Tamás Nagy 2:25:49.0
3. Daniel Lupulescu 2:28:22.0

Clasament general Semimaraton Hervis Open
1. Abel Kibet Rop 1:04:38.4
2. Henry Kemboi 1:05:20.2
3. Vitalie Gheorghita 1:07:14.5

Clasament proba ștafetă Autoworld - masculin
1. Talora Events Turda 2:19:29.4
2. ACS Run For AGRO 2:26:12.0
3. Kipkelenge Team 2:31:09.8

Clasament proba ștafetă Autoworld - feminin
1. Melcii veseli 2:58:14.7
2. Nutrilite by Amway 3:00:57.5
3. Experienta Multisport 3:25:29.6

Clasament proba ștafetă Autoworld - mixt
1. Alba Iulia Road Gladiators 2:45:09.6
2. Nightlosers 3:08:05.7
3. Curenții de Fugă 3:17:55.8


Clasament Maraton pe categorii de vârste - feminin
1981-1997
1. Ana Veronica Rodean 3:03:26.2
2. Maria Magdalena Veliscu 3:07:08.0
3. Laura Popescu 3:14:50.5
1971-1980
1. Mara Morosan 3:23:27.6
2. Viorica Malai 3:23:50.6
3. Ioana Reghis 3:55:47.0
1961-1970
1. Boglar Boer 3:50:32.2
2. Beate Ritter 4:33:17.5

Clasament Maraton pe categorii de vârste - masculin
1981-1997
1. James Emuria 2:25:24.0
2. Tamás NAGY 2:25:49.0
3. Daniel Lupulescu 2:28:22.0
1971-1980
1. Artur Miklos 2:44:20.1
2. Ovidiu Negus 2:49:44.7
3. Florin-Sebastian Ionita 2:56:55.9
1961-1970
1. Janos Ketesdi 2:53:15.1
2. Laurentiu Vezentan 3:06:09.9
3. Joerg Chittka 3:11:30.2
1951-1960
1. Lazar Sangeorzan 3:14:27.3
2. Ioan Bota 3:30:53.9
3. Mosonyi Gyorgy 3:31:05.9
1900-1950
1. Stan Turcu 3:44:49.2
2. Constantin Costache 4:03:00.5

Clasament Semimaraton pe categorii de vârste - feminin
1981-1997
1. Monica Madalina Florea 1:16:13.6
2. Agnes Chebet 1:17:21.3
3. Adela Paulina Baltoi 1:19:32.6
1971-1980
1. Ghinga Olga-Iulia 1:31:11.9
2. Diana Szocs 1:43:48.2
3. Simona Floricel 1:45:22.5
1961-1970
1. Didina Manole 1:37:51.7
2. Georgeta Manolache 1:54:02.0
3. Adina Liliana Pop Pop 2:06:36.2
1951-1960
1. Ioana Nica 1:48:04.8
2. Maria Boariu 2:12:16.4

Clasament Semimaraton pe categorii de vârste - masculin
1981-1997
1. Abel Kibet Rop 1:04:38.4
2. Henry Kemboi 1:05:20.2
3. Vitalie Gheorghita 1:07:14.5
1971-1980
1. Gheorghe Tanase 1:17:47.3
2. Gabor Sztranyiczki 1:25:03.0
3. Mircea Cristian 1:26:40.4
1961-1970
1. Pop Alexandru 1:28:45.9
2. Cristian Matei 1:30:02.2
3. Gianluigi Franceschini 1:30:35.9
1951-1960
1. Marian Popa 1:31:35.9
2. Constantin Trusca 1:39:48.7
3. Brad Grigore 1:48:23.0
1900-1950
1. Iuliu Stancoane 1:48:17.0
2. József Berács 1:54:42.0
3. Gheorghe Mosion 3:00:27.2