Românii finaliști la Cupa Mondială de gimanstică de la Doha

Românii Laura Jurcă, Diana Bulimar, ambele la paralele, și Andrei Muntean, la inele, au obținut, miercuri, biletele pentru finale, după prima zi a calificărilor din cadrul concursului de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Doha (Qatar).

Laura Jurcă a obținut cea mai bună notă la paralele, 13,150, devansându-le pe franțuzoaica Lucie Perdreau, 13,050 p, elvețianca Ilaria Kaeslin, 12,750 p, și pe Diana Bulimar, 12,550 p, care a revenit astfel în competiție după o pauză de nouă luni, cauzată de probleme medicale.

România nu a avut nicio reprezentantă la sărituri, unde pe primul loc s-a clasat elvețianca Giulia Steingruber, cu o medie de 14,150 puncte.

În concursul masculin, Andrei Muntean s-a clasat al treilea în calificările la inele, cu 15,300 puncte, devansat de brazilianul Arthur Zanetti, 15,750 p, și de armeanul Vahagn Davtian, 15,450 p, în timp ce Cristian Bățagă s-a clasat pe locul 9, cu 14,500, și va fi prima rezervă în finală.

La cal cu mânere, armeanul Harutium Medinian a obținut cea mai bună notă, 14,800, Cristian Bățagă a terminat pe 10, cu 13,950 p, și va fi rezervă, în timp ce Vlad Cotuna s-a clasat doar pe 32, cu 9,700 p.

Brazilianul Diego Hypolito a fost cel mai bun în calificările de la sol, cu 15,400 puncte, Vlad Cotuna clasându-se pe 12, cu 14,550 p, iar Andrei Muntean pe 28, cu 13,200 p.

Jurcă și Bulimar vor evolua joi în calificări atât la bârnă, cât și la sol. Muntean și Marius Berbecar vor lua startul în calificările de la sărituri și paralele, în timp ce Bățagă și Cotuna vor concura la bară.

La cea de a opta ediție a FIG World Challenge Cup, găzduită de Aspire Dome din Doha, participă 128 de gimnaști (84) și gimnaste (44) din 38 de țări.