Un an excelent pentru naționala României: 2 antrenori, 49 de jucători și locul 15 în clasamentul FIFA

Naționala de fotbal a României a avut un an 2014 excelent, concretizat în primul loc din grupa preliminară pentru EURO 2014 și o ascensiune impresionantă în clasamentul FIFA, până pe locul 15.

România, care a avut doi selecționeri în acest an, Victor Pițurcă (șase jocuri) și Anghel Iordănescu (două partide), a avut o singură înfrângere în cele opt partide disputate, într-un meci amical cu Algeria (1-2), pe teren neutru. Bilanțul tricolorilor a fost de cinci victorii, două egaluri și un eșec, golaveraj 10-3. În meciurile oficiale, România a a avut trei victorii și un egal, golaveraj 6-1, potrivit unei statistici oferite de Agerpres.

Cei doi selecționeri au folosit în 2014 un lot de 37 de jucători, la care s-au adăugat alți 12 care nu au evoluat niciun minut, dar au fost pe banca de rezerve.

Chiar dacă Cluj-Napoca are două echipe în Liga 1, CFR Cluj și Universitatea Cluj, de la nici una dintre cele două echipe nu au fost convocați jucători la echipa națională.

Răzvan Raț este singurul integralist, jucând toate cele 720 de minute ale meciurilor din 2014. Alex Chipciu a jucat și el opt meciuri, dar are numai 592 minute adunate. Câte șapte meciuri au disputat Dragoș Grigore, Vlad Chiricheș, Mihai Pintilii și Alex Maxim.

Paul Papp, Bogdan Stancu și Claudiu Keșeru sunt cei mai buni marcatori, cu două goluri reușite fiecare, atacantul lui Genclerbirligi în patru meciuri, iar steliștii în doar două meciuri.

Lotul utilizate de selecționerii Victor Pițurcă și Anghel Iordănescu în 2014:

Portari (3): Ciprian Tătărușanu (Steaua/Fiorentina, 6 jocuri - 0 goluri, 495 minute jucate, 1 meci Rezervă), Costel Pantilimon (Manchester City/Sunderland, 3-0, 183 minute, 5 R), Silviu Lung jr (Astra Giurgiu, 1-0, 42 minute, 6 R), Alexandru Buzbuchi (FC Viitorul, 1 R);

Fundași (12): Răzvan Raț (Rayo Vallecano/PAOK Salonic, 8-1, 720 minute), Dragoș Grigore (Dinamo/Toulouse, 7-0, 630 minute, 1 R), Vlad Chiricheș (Tottenham, 7-0, 610 minute), Florin Gardoș (Steaua/Southampton, 3-0, 265 minute, 2 R), Srgian Luchin (Botev Plovdiv/Steaua, 3-0, 116 minute, 3 R), Paul Papp (Astra Giurgiu/Steaua, 2-2, 169 minute, 1 R), Cristian Manea (FC Viitorul, 1-0, 90 minute, 1 R), Valerică Găman (Astra Giurgiu, 1-0, 90 minute, 1 R), Gabriel Tamaș (Doncaster Rovers/Watford, 1-0, 90 minute), Alexandru Mățel (Astra Giurgiu, 1-0, 75 minute, 1 R), Cosmin Moți (Ludogoreț Razgrad, 1-0, 20 minute, 4 R), Dorin Goian (Asteras Tripolis, 1-0, 5 minute, 1 R), Bogdan Mitrea (FC Viitorul, 4 R), Bogdan Vătăjelu (CS Universitatea Craiova, 2 R), Iasmin Latovlevici (Steaua, 2 R), Laszlo Sepsi (ASA Tg. Mureș, 2 R), Laurențiu Rus (Dinamo, Astra Giurgiu, 1 R), Steliano Filip (Dinamo, 1 R), Constantin Grecu (Dinamo, 1 R);

Mijlocași (17): Alex Chipciu (Steaua, 8-1, 592 minute), Mihai Pintilii (Steaua/Al-Hilal, 7-0, 546 minute, 1 R), Alex Maxim (Stuttgart, 7-0, 467 minute, 1 R), Cristian Tănase (Steaua, 6-0, 337 minute), Ovidiu Hoban (Petrolul Ploiești, Hapoel Beer Sheva, 5-0, 364 minute), Lucian Sânmărtean (SAteaua, 4-0, 243 minute), Gabriel Torje (Espanyol, Konyaspor, 4-0, 216 minute, 1 R), Alexandru Bourceanu (Trabzonspor, Steaua, 3-0, 244 minute), Costin Lazăr (PAOK Salonic, 3-0, 112 minute), Gabriel Enache (Astra Giurgiu, 3-0, 73 minute, 1 R), Andrei Prepeliță (Steaua, 2-0, 90 minute, 3 R), Bănel Nicoliță (Nantes, 2-0, 75 minute), Cosmin Matei (Dinamo, 2-0, 53 minute), Adrian Popa (Steaua, 1-0, 45 minute), Eric Bicfalvi (Volîn Luțk, 1-0, 25 minute, 1 R), Florin Tănase (FC Viitorul, 1-0, 7 minute, 1 R), Alexandru Mateiu (FC Brașov, CS Universitatea Craiova, 1-0, 1 minut, 1 R), Paul Anton (Pandurii, 1 R), Vlad Achim (Ceahlăul, 1 R);

Atacanți (5): Raul Rusescu (Braga, Steaua, 5-1, 176 minute), Ciprian Marica (Getafe, Konyaspor, 4-1, 255 minute), Bogdan Stancu (Genclerbirligi, 4-2, 227 minute), Claudiu Keșeru (Steaua, 2-2, 135 minute, 3 R), Gheorghe Grozav (Terek Groznîi, 1-0, 2 minute), George Pușcaș (Inter Milano primavera, 2 R), Constantin Budescu (Astra Giurgiu, 1 R), Mihai Roman (Pandurii, 1 R).