Rezumatul meciului România - Irlanda de Nord. Ce loc ocupă România în grupa F

Reprezentativa României a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Irlandei de Nord, într-un meci contând pentru grupa F de calificare la Euro-2016, în care ambele goluri au fost marcate de Paul Papp. România ocupă primul loc în grupa F, cu zece puncte, după disputarea a patru etape.

1-0 - minutul 74: Raţ a centrat de pe partea stângă, Torje a deviat în centrul careului, iar Papp a înscris cu un şut de la nouă metri în dreapta lui Carroll

2-0 - minutul 79: Sânmărtean a centrat de pe partea stângă, iar Papp a reluat din trei metri sub transversala lui Carroll

România: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ - Pintilii, Sânmărtean - Torje (Hoban '80), Chipciu, Tănase (Maxim '58) - Stancu (Keşeru '46). Antrenor: Anghel Iordănescu

Irlanda de Nord: Carroll - McLaughlin, McAuley, Hughes, McGivern - McGinn (Clingan '63), Norwood, Baird, Evans (McKay '79), Brunt - Lafferty. Antrenor: Michael O'Neill

Reprezentativa României ocupă primul loc în grupa F, cu zece puncte, după disputarea a patru etape din preliminariile Campionatului European din 2016, informează Mediafax.

România are trei victorii, scor 1-0, cu Grecia, 1-0 cu Finlanda, 2-0 cu Irlanda de Nord, şi o remiză, scor 1-1, cu Ungaria. Locul doi este ocupat de Irlanda de Nord, cu 9 puncte, iar pe trei se află Ungaria, cu 7 puncte. Finlanda este a patra în grupă, cu patru puncte, iar Insulele Feroe ocupă locul cinci, cu trei puncte.  Grecia a acumulat un punct şi este ultima în grupă.