U Alexandrion pierde și ultimul meci din turul LNF

Echipa de handbal feminin, U Alexandrion Cluj, a pierdut meciul în fața campioanei HCM Baia Mare, scor final 35-25.

Campioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, încheie turul pe primul loc în clasament, după ce astăzi a obținut o victorie clară, 35-25 (18-14), în fața echipei U Alexandrion Cluj, în ultimul meci al etapei a 13-a (ultima a turului).

Cu doar 8 puncte din 13 meciuri doar o minune ar mai putea face ca echipa din Cluj să scape de zona roșie a clasamentului.

În meciul din această seară, Costică Buceschi nu le-a avut la dispoziție pe Diniș-Vârtic, Geiger, Abbingh, Do Nascimento, Oltean, Arenhart, Tătar și Nechita, în timp ce Ungureanu aflată pe bancă nu a evoluat de loc, iar Marin și Davydenko au intrat doar la aruncări de la șapte metri. Chiar și în aceste condiții, campioana s-a impus fără probleme în fața Clujului, după o primă repriză ceva mai echilibrată, pe care gazdele au câștigat-o la patru goluri: 18-14.

În actul secund, tot Baia Mare a impus ritmul și se desprinsese decisiv după doar opt minute, când Buceschi înscria pentru 24-18. Până la final, diferența a crescut, după ce Ani-Senocico a rulat întreg lotul și le-a permis tinerelor jucătoare pe care le are la dispoziție să evolueze câteva minute în fața campioanei.

HCM Baia Mare - „U” Alexandrion Cluj 35-25 (18-14)
HCM Baia Mare: Herrem 7 goluri, Makeeva 4, Gjeorgjievska 4, Lobach 4, Davydenko 3 (toate din 7m), Szucs 3, Buceschi 3, Marin 2 (ambele din 7m), Ardean-Elisei 1
„U” Alexandrion Cluj: Ani-Senocico 8 goluri (4 din 7m), Chintoan 4, Laslo 4, Popa 3, Ivan 2, Cîrjan 2, Tetean 1, Boian 1