Triumfători la Sibiu. Naţionala de baschet s-a impus în toate cele trei partide ale turneului

Reprezentativa de seniori a României a trecut în weekend de echipele similare ale Elveţiei, Tunisiei şi Olandei.

Campania de calificare la Campioantul European de baschet din 2015 se apropie cu paşi repezi, iar naţionala României arată din ce în ce mai bine, după ce Vlad Moldoveanu şi Cătălin Baciu s-au alăturat, la rândul lor, trupei pregătite de Marcel Ţenter.

Tricolorii au fost gazdele unui turneu internaţional amical desfăşurat, în perioada 25-27 iulie, în Sala Transilvania din Sibiu. Celelalte trei echipe naţionale care au răspuns invitaţiei României au fost Elveţia, Tunisia şi Olanda. Silvăşan şi compania s-au impus în toate cele trei partide, terminând competiţia pe prima poziţie.

România vs. Elveţia 72-67

Baschetbaliştii pregătiţi de Marcel Ţenter, Milorad Perovic şi Claudiu Fometescu şi-au adjudecat primele două sferturi ale partidei cu naţionala venită din „ţara cantoanelor”, 23-16, respectiv 19-12. La pauza mare, tabela arăta 42-28 în favoarea tricolorilor. După revenirea de la vestiare, elveţienii şi-au trecut în cont sferturile 3 şi 4 cu parţiale de 23-16 şi 16-14, însă victoria a revenit românilor, scor final 72-67. Marcatorii României: Moldoveanu  14 p, Ţibârnă 11 p, Paul 9 p, Guţoaia 9 p, Jucan 8 p, Silvăşan 6 p, Tudor 4 p, Nicoară 3 p, Baciu 3 p, Popa Calotă 3 p și Szijarto 2 p.

România vs. Tunisia 59-47

Meciul a început cu tunisienii în prim plan, aceștia reușind să-și adjudece sfertul de debut cu 17-10, în timp ce actul secund a aparținut României, 16-9. După 20 de minute scurse din joc, cele două echipe erau la egalitate, scor 26-26. În sfertul 3 oaspeții s-au impus cu 8-6 după 10 minute extrem de modeste. În actul decisiv, tricolorii au apăsat pedala de accelerație, câştigând secvenţa cu 27-13, respectiv confruntarea cu 59-47. Marcatorii României: Tudor 11 p, Guțoaia 10 p, Baciu 8 p, Silvășan 8p, Moldoveanu 7 p, Paul 6 p, Țibârnă 4 p, Popa Calotă 4 p și Jucan 1 p.

România vs. Olanda 76-69

Ultima partidă a turneului, cea care a decis echipa care va termina pe prima poziţie, a fost una foarte echilibrată, însă, într-un final România a dispus de olandezi graţie calmului arătat pe cele două faze de joc. La pauza mare, tricolorii aveau un avantaj de doar 2 puncte, 34-32, urmând ca până la final să se distanţeze la 7, scor 76-69. Marcatorii României: Mandache 18 p, Moldoveanu 15 p, Guţoaia 14 p, Nicoară 10 p, Baciu 8 p, Paul 7 p și Ţibârnă 4 p.

Turneu în Bulgaria

Pentru România urmează în perioada 1-4 august un nou turneu amical internaţional, care se va desfăşura în Bulgaria. La sud de Dunăre, tricolorii vor da piept cu naţionala gazdă, respectiv cu cea a Danemarcei.  După turneul amical din Bulgaria, baschetbaliștii români vor reveni la Bucureşti, unde vor susţine, între 4 şi 8 august, ultimele antrenamente înaintea meciurilor din preliminariile EuroBasket 2015. Prima confruntarea oficială a naţionalei României va fi în compania Slovaciei, în data de 10 august la Pezinok.