Mai iute ca vântul! Bianca Răzor, două medalii de aur la CB de Atletism

Clujeanca Bianca Răzor a cucerit două medalii de aur la Campionatele Balcanice de Atletism, care s-au desfășurat în weekend la Pitești. În clasamentul general pe națiuni, România a ocupat primul loc, cu 323.5 puncte.

O clujeancă face furori în lumea atletismului mondial. Este vorba de Bianca Răzor, care cucerește medalii după medalii. Sportiva în vârstă de 19 ani s-a încoronat dublă campioană la Campionatele Balcanice de la Pitești. Atleta legitimată la clubul Steaua a câștigat aurul în probele 400 m plat și ștafetă 4x400. La individual, Bianca a reușit o cursă excelentă, la capătul căreia a oprit cronometrul la 52 de secunde și 24 de sutimi, adică un nou personal best. „Sunt foarte fericită. Mi-am confirmat baremul pentru Campionatele Europene de la Zurich și am reușit să scot cel mai bun timp al meu din acest sezon. Atmosfera mi-a plăcut foarte mult, oamenii din tribune ne-au încurajat în permanență și au fost alături de noi. Competiția nu a fost grea, am avut adversare mult mai puternice la Campionatele Naționale, care s-au disputat săptămâna trecută. Atunci, am câștigat patru medalii, dintre care 3 de aur și una de argint”, a declarat Bianca Răzor pentru Monitorul de Cluj.

Aur și la ștafetă

Răzor a alergat ca Usain Bolt și în proba de ștafetă 4x400, unde româncele au obținut timpul de 3 minute și 31 de secunde. „Vremea a fost nefavorabilă, am alergat pe plaoie și vânt, dar chiar și în astfel de condiții am reușit să luăm aurul. Eu am fugit pe ultimul schimb”, a precizat Bianca. „Sunt foarte mulțumită și fericită pentru rezultatele obținute de Bianca. Sperăm să aibă evoluții bune și la Zurich, să ne îndeplinim obiectivele”, a susținut și Ana Ille, antrenoarea sportivei care va împlini 20 de ani în 8 august.

Obiective mărețe

Clujeanca pregătită de Ana Ille speră să facă o figură frumoasă și la Campionatele Europene de seniori de la Zurich, programate în perioada 12-17 august. „Îmi doresc un record personal și să mă calific în finală atât la 400 m plat, cât și la ștafetă 4x400”, este dorința Biancăi.

România a făcut legea la CBA

La Campionatele Balcanice de Atletism (CBA) de la Pitești, România a ocupat primul loc în clasamentul pe națiuni, cu 323.5 puncte, fiind urmată de Turcia (218 p), Bulgaria (159.5 p), Grecia (159 p), Croația (137 p), Serbia (102 p), Republica Moldova (100 p), Bosnia-Herțegovina (59.5 p), Slovenia (42.5 p), Muntenegru (22 p), Albania (16 p), Cipru (10 p), Georgia (7 p) și Macedonia (5 p).

Primii 10 clasați, recompensați cu premii în bani

Primele locuri, recompensate cu câte 2.400 euro, au fost ocupate de sportivi români: Alina Rotaru, în ierarhia feminină, pentru cei 6.72 m la lungime, care i-au adus 1.143 puncte, și Marian Oprea, la masculin, cu 1.130 puncte, după 16.77 m la triplusalt.

În clasamentul feminin, locul secund (2.000 de euro) a fost ocupat de Silvia Danekova (Bulgaria - 3.000 m obstacole), iar pe 3 s-a clasat Andreea Ogrăzeanu (100 m), care a fost recompensată cu 1.600 euro. Al doilea la masculin a fost aruncătorul de ciocan Sergiei Marghiev (Republica Moldova), cu 1.125 puncte, cu tot atâtea puncte fiind creditat și sprinterul turc Ramil Guliyev.

În total, România a cucerit 32 de medalii, dintre care 14 de aur, 12 de argint și 6 de bronz.