S-au întors cu o tolbă de medalii

14 medalii au obținut atleții CSU Cluj la Campionatele Naționale.

Atleții Clubului Sportiv Universitea Cluj s-au întors cu o tolbă plină cu medalii de la Campionatele Naționale de seniori și tineret, desfășurate în weekend, la Pitești. Sportivii clujeni și-au adjudecat în total 14 medalii, dintre care 5 de aur, 4 de argint și 5 de bronz.

Rezultatele înregistrate de atleții CSU

Marian Pop a ieșit campion național la aruncarea suliței atât la seniori,cât și la tineret, cu rezultatul de 73.74 m. Răzvan Roman s-a încoronat și el campion la proba de decathlon, având următoarele rezultate:  100 m - 11.32 sec.; săritura în lungime – 7.17 m; aruncarea greutății - 11.86 m; săritura în înălțime -  1.92 m;  400 m – 50.30 sec.; 110 m garduri – 14.90 sec.; aruncarea discului – 33.30 m; prăjină – 4 m; aruncarea suliței – 47 m; 1.500 m – 4.58 min.

Alexandru Tufă a pus mâna pe titlul de vicecampion național la săritura în înălțime (seniori), cu rezultatul de 2.18 m. Sanda Belgyan a ieșit și ea vicecampioană națională la 400 m garduri, cu rezultatul de 59.32 sec. (seniori), cucerind și locul 1 la tineret. La 200 m a obținut locul 2 la tineret, cu timpul de 24.57 sec., iar la 400 m s-a clasat pe locul 3 (tineret), cu rezultatul de 53.97 sec.

Camelia Gal a obținut locul 3 la 400 m (seniori) și locul 2 la tineret, cu rezultatul de 53.65 sec. La 200 m, sportiva de la CSU a terminat pe poziția a 3-a (tineret), cu timpul 24.75 sec. Miruna Scripciuc a cucerit medalia de bronz la aruncarea suliței (tineret), iar Andrei Martin a luat bronzul la aruncarea discului (tineret), cu rezultatul de 54.67 metri.

Articol scris de Radu BĂRĂIAN (student la FSPAC-UBB, anul II)