Tineri și neputincioși! CSMS Iași - CFR Cluj 4 - 2

„Grădinița” CFR-ului nu a putut face față trupei lui Marius Lăcătuș. CSMS Iași a câștigat cu 4-2 duelul cu tinerii feroviari și s-a calificat în sferturile Cupei Ligii Adeplast.

Cu gândul mai mult la returul cu Jagodina, Vasile Miriuță a preferat să-și menajeze titularii în confruntarea cu CSMS Iași. A trimis în teren nu mai puțin de 7 juniori, plus patru dintre jucătorii transferați în această vară. Deciziile sale nu au fost deloc inspirate. Elevii săi au fost depășiți în toate compartimentele. Ieșenii au deschis repede scorul, prin Liviu Mihai, care a înscris printr-o lovitură de cap de la 6 metri ('5). Feroviarii au acuzat șocul primirii golului, iar gazdele au profitat din nou. Mihalache a dejucat ieșirea greșită la ofsaid a fundașilor adverși, a trimis cu capul la colțul scurt, iar mingea a intrat în poartă ('12). O mare parte din vină a avut-o și Cosmin Vâtcă, care nu a reușit să pareze deși se afla pe traiectoria mingii.

Au revenit de la 0-2

Cu sacii în căruță, ieșenii au luat piciorul de pe accelerație, lucru care i-a costat scump. Deși nimeni nu le mai dădea vreo șansă, ardelenii au revenit incredibil în joc. Puștii lui Miriuță au prins mai mult curaj în atac, iar insistențele lor au dat roade. Păun a obținut un penalty, transformat cu ceva emoții de Christian ('37). Brazilianul a ratat în prima instanță, dar centralul partidei a decis repetarea loviturii pe motiv că fotbaliștii echipe gazde au pătruns în careul de 16 metri în momentul executării loviturii de pedeapsă. CFR a reușit minunea pe finalul reprizei. Păun a expediat un trasor de la 21 de metri, care l-a prins pe contre-pied pe Caparco ('44). 2-2 la pauză!

Apărare inexistentă

Răniți în orgoliu, moldovenii au răbufnit în actul secund. Scăpat din marcaj, Pălimaru a punctat pentru 3-0, tot după o lovitură de cap ('58). Copleșită de presiune, „grădinița” CFR-ului a fost lipsită de reacții, iar Iașiul a mai lovit o dată înainte de final. Olah a transformat fără probleme o lovitură de pedeapsă, stabilind și scorul final, 4-2 ('80).

Pentru CFR urmează duelul cu Jagodina, din turul II preliminar al Ligii Europa. În tur, formația din Gruia nu a obținut decât o remiză pe teren propriu, scor 0-0. Returul are loc joi, de la ora 21.30.

Final de meci. Iașiul câștigă cu 4-2 și se califică în sferturile Cupei Ligii Adeplast.