Cupa Mondială: Japonia - Grecia 0-0. Elenii au jucat cu un om în minus din minutul 38

Echipa naţională a Greciei, adversara României în preliminariile Campionatului European din 2016, a terminat la egalitate, scor 0-0, cu reprezentativa Japoniei, în etapa a doua a grupei C de la Cupa Mondială. În urma acestui rezultat, Columbia, care a câștigat cu 2-1 în fața Coastei de Fildeș, a obținut calificarea în optimi.

Sursa foto: uefa.com Sursa foto: uefa.com

În minutul 38, mijlocaşul elen Kostas Katsouranis a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Hasebe şi a fost eliminat de arbitrul Joel Aguilar.

Clasamentul grupei C după disputarea a două etape este următorul: 1. Columbia - 6 puncte (golaveraj 5-1), 2. Coasta de Fildeş - 3 puncte (golaveraj 3-3), 3. Japonia - 1 puncte (golaveraj 1-2), 4. Grecia - 1 punct (golaveraj 0-3).

În ultima etapă a grupei C vor avea loc, la 24 iunie, de la ora 23.00, următoarele meciuri: Japonia - Columbia (la Cuiaba) şi Grecia - Coasta de Fildeş (la Fortaleza).

România debutează la 7 septembrie, la Atena, cu Grecia, în preliminariile Campionatului European din 2016.