Halep, de neoprit! Românca s-a calificat în sferturi la Roland Garros

Simona Halep, a patra favorită, s-a calificat în sferturile de finală la Roland Garros, în urma victoriei, scor 6-4, 6-3, cu Sloane Stephens. Românca și-a egalat astfel cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam, după ce a ajuns în aceeaşi fază şi la Australian Open.

Simona Halep strălucește la Roland Garros. Tenismana română s-a calificat în sferturi după ce a dispus de americanca Sloane Stephens, locul 19 WTA. Constănțeanca s-a impus cu 6-4, 6-3, după o oră și 18 minute de joc.

În sferturile de finală, Halep, care și-a asigurat 430 de puncte WTA și 220.000 euro, va juca împotriva câștigătoarei din meciul dintre rusoaica Svetlana Kuznețova, cap de serie nr. 27, și Lucie Safarova (Cehia), cap de serie nr. 23.