Atletico e noua REGINĂ a Spaniei!

Atletico Madrid i-a suflat titlul Barcelonei în acest sezon.

Trupa pregătită de Diego Simeone s-a încoronat campioană chiar pe terenul catanilor, care aveau nevoie de o victorie pentru a pune mâna pe un nou titlu. Madrilenii au remizat pe Camp Nou, scor 1-1, grație lui Diego Godin, care a punctat în minutul 49. Barcelona a deschis scorul în prima repriză prin Alexis Sanchez ('33).

Atletico Madrid, care a cucerit cu această ocazie al 10-lea titlu național din istoria sa, primul după o pauză de 18 ani, încheie sezonul cu un avans de trei puncte față de Barcelona și de Real Madrid, ocupanta locului 3. „Galacticii" au câștigat, în ultima etapă, pe teren propriu, cu 3-1, în fața lui Espanyol Barcelona, formație la care românul Gabriel Torje a fost doar rezervă.

Atletico Madrid și Real Madrid se vor întâlni sâmbăta viitoare în finala Ligii Campionilor, programată pe Stadionul Luminii din Lisabona.