FINAL "U" Cluj - Dinamo 0 - 1. Matei, călăul "șepcilor"

"U" Cluj a ratat șansa de a urca în clasament, după ce a pierdut cu 0-1 în fața lui Dinamo.

Cosmin Matei a fost singurul marcator al partidei. Mijlocașul a punctat decisiv în repriza secundă după un contratac-fulger al dinamoviștilor ('59).

Final de meci. Dinamo se impune cu 1-0 pe Cluj Arena.

Min 90+3 - Șansă uriașă ratată de Universitatea. Calcan scoate pentru Lemnaru, dar atacantul reia defectuos dintr-o poziție ideală

Min 90+1 - Universitatea cere penalty la o intervenție în careu a lui Bărboianu asupra lui Ninu, dar centralul partidei lasă jocul să continue

Min 90 +1 - Veselovsky reține în doi timpi șutul lui Bărboianu

Min 89 - Lazăr primește cartonașul galben

Min 86 - Rotariu ia o acțiune pe cont propriu, dar șutează lamentabil

Min 82 - Intră Ene în locul lui Lungu

Min 82 - Șerban trage slab din poziție excelentă

Min 77 - Intră Bărboianu în locul lui Matei

Min 74 - Șutul lui Boutadjine este deviat, dar Bălgrădean nu are niciun fel de probleme în a reține balonul

Min 72 - Calcan trimite cu capul puțin alături

Min 70 - Elton este schimbat cu Ionuț Șerban

Min 68 - Boutadjine trage puțin peste de la mare distanță

Min 67 - Rus stopează o acțiune periculoasă a gazdelor

Min 65 - Matei încearcă un călcâi către Rotariu, dar fundașii Universității nu se lasă păcăliți

Min 62 - Dublă schimbare la gazde. Ies Borza și Kovacs, intră Max Nicu și Calcan

Min 60 - Intră Thomas în locul lui Bilinski

Min 59 - GOL Dinamo! Matei deschide scorul după un contraatac-fulger al oaspeților. Mijlocașul a trimiș cu interiorul la colțul lung

Min 57 - Veselovsky prinde centrarea lui Rotariu

Min 51 - Kovacs ratează șutul dintr-o poziție bună, mingea ajunge la Lemnaru, dar vârful clujenilor reia anemic spre poarta lui Bălgrădean

Min 47 - Ciupe execută slab o lovitură liberă

A început actul secund

Final de primă repriză. "U" Cluj și Dinamo se află la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0.

Min 43 - Veselovsky reține fără probleme centrarea lui Matei

Min 37 - Borza centrează prin spatele porții

Min 32 - Lemnaru dejoacă ieșirea greșită la ofsaid a dinamoviștilor, dar Bălgrădean iese și degajează balonul din fața atacantului

Min 29 - Cartonaș galben pentru Boutadjine

Min 27 - Lemnaru șutează direct în brațele lui Bălgrădean din lovitură liberă lateral stânga

Min 23 - Lungu trimite pentru Lemnaru, dar mingea este prea lungă

Min 16 - Ciupe încearcă să-l lanseze pe Lemnaru, aflat singur pe flancul drept, dar Grigore interceptează balonul

Min 15 - Lazăr șutează mult peste poartă, din afara careului

Min 14 - Ninu degajează direct în picioarele lui Bilinski, dar atacantul nu profită

Min 13 - Lazăr trage din unghi, mult pe lângă

Min 10 - Ocazie mare pentru Dinamo. Matei execută periculos o lovitură liberă, mingea ajunge la Rotariu, dar Veselovovsky intervine din nou

Min 7 - Lemnaru exagerează în driblinguri și stinge astfel o fază importantă a Universității

Min 2 - Abrudan greșește o preluare, mingea este interceptată de Bilinski, dar acesta nu reușește să-l învingă pe Veselovsky în situație de unu la unu

A început partida

„U” Cluj: Veselovsky - Ciupe, Abrudan, Ninu, Târnăcop - Bucșa, Lungu - Boutadjine, Kovacs, Borza - Lemnaru; Rezerve: Niculescu – Neag, Gercaliu, Braga, Nicu, Calcan, Ene

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Thicot, Grigore (cpt), Filip – Boubacar, Elton – Lazăr, Rotariu, Matei – Bilinski; Rezerve: Naumovski – Bărboianu, Crişan, Şerban, Munteanu, Velici, Thomas