"U" Jolidon, eliminată din Cupa EHF

„U” Jolidon a ratat calificarea în semifinalele Cupei EHF, după ce a pierdut și manșa retur în fața unguroaicelor de la Fehervar, scor 22-24 (12-17). În tur, maghiarele s-au impus cu 28-21.

Clujencele au avut o primă repriză slabă, în care au marcat doar 12 goluri față de cele 17 bifate de gazde.

Elevele lui Horațiu Pașca au pus însă piciorul pe accelerație în actul secund. Universitarele au jucat cu mai mult curaj și au reușit să se apropie la un singur gol cu 7 minute înainte de final (21-20). Maghiarele și-au asigurat însă victoria, grație paradelor de excepție ale Evei Kiss.

Cea mai șifonată jucătoare a ieșit Ana-Maria Măzăreanu. Portarul Universității și-a revenit cu greu după ce a încasat o minge în plină figură, pe finalul meciului.

Marcatoare "U" Jolidon: Popa 10, Senocico 3, Vintilă 2, Paraschiv 2, Tetean 1, Cârjan 1, Chintoan 1, Ivan 1 și Florea 1.