"U" Jolidon, spulberată de Fehervar în Cupa EHF

"U" Jolidon și-a redus considerabil șansele de calificare în semifinalele Cupei EHF, după ce a pierdut manșa tur în fața unguroaicelor de la Fehervar, scor 21-28 (10-14).

Clujencele au avut un început de meci dezastruos. "Studentele" nu au reușit să înscrie decât trei goluri în 20 minute, în timp ce echipa maghiară a perforat de 11 ori poarta adversă. Universitarele au revenit însă în joc pe finalul primei reprize, apropiindu-se la 4  goluri distanță (10-14).

Elevele lui Horațiu Pașca au încercat să reducă din handicap în actul secund, dar Fehervar a fost o nucă greu de spart. Cu Eva Kiss în mare formă, unguroaicele s-a impus la o diferență de 7 goluri și pornesc cu prima șansă la calificarea în careul de ași ai Cupei EHF.

Manșa retur are loc duminica viitoare, în Ungaria.

Marcatoare "U" Jolidon: Senocico 4, Chintoan 4,Popa 4, Tetean 3, Mihai 2, Vintilă 2, Florea 1 și Paraschiv 1.