Lecție de handbal! Baia Mare a făcut instrucție cu "U" Jolidon

„U” Jolidon a fost zdrobită pe teren propriu de HCM Baia Mare. Vicecampioana României s-a impus cu 31-23 (18-8), la capătul unui meci pe care l-a controlat în totalitate.

„Studentele” și-au semnat sentința încă din prima repriză. Universitarele au marcat primul gol abia în minutul opt al partidei, în timp ce echipa oaspete și-a fructificat aproape fiecare atac.

Clujencele au avut o răbufnire de orgoliu în actul secund, apropiindu-se la cinci goluri (20-25), însă a fost doar un foc de paie. Băimărencele au punctat din toate pozițiile pe final de joc și au obținut astfel o victorie cu care au urcat pe prima poziție în Liga Națională.

Cel mai frumos gol al confruntării a fost înscris de Paula Ungureanu. Portarul HCM-ului a punctat din propriul semicerc, profitând și de ieșirea hazardată dintre buturi ale Cristinei Enache.

Marcatoare „U” Jolidon: Vintilă 6, Chintoan 6, Senocico 4, Popa 3, Tetean 2, Florea 1 și Laslo 1.