România a ratat calificarea la CM din 2014

Naționala de volei feminin a României a ratat calificarea la Campionatul Mondial 2014, din Italia, după ce a fost învinsă duminică de Turcia cu scorul de 3-0 (25-15, 25-23, 25-18), la Ankara, în ultimul său meci din Grupa I, în turul al treilea al preliminariilor.

Tricolorele au cedat după o oră și 16 minute de joc, cea mai bună jucătoare a echipei pregătite de argentinianul Guillermo Gallardo fiind Adina Salaoru (13 puncte).

România s-a ridicat la nivelul adversarei doar în setul secund, pe care l-a condus în cea mai mare parte a sa, dar l-a pierdut pe final. În seturile unu și trei gazdele au condus de la început până la sfârșit, anunță Agerpres.

După 3-2 cu Ucraina și 3-0 cu Cipru, România a încheiat grupa pe locul secund, cu 5 puncte, după Turcia, 9 p. La turneul final al Campionatului Mondial se califică doar câștigătoarele celor cinci grupe preliminare și cele mai bune două formații de pe locurile secunde, dar România nu a reușit să se afle printre acestea.