Nicio șansă în fața campioanei

„U” BT Mobitelco a pierdut lamentabil pe terenul campioanei CSU Ploiești, scor 66-73 (13-12, 10-22, 15-27, 28-12).

Înfrângere dureroasă pentru „studenți”. Elevii lui Dorin Pintea au cedat fără drept de apel pe terenul campionilor en titre. După un prim sfert adjudecat la limită, clujenii au fost nevoiți să plece la vestiare cu un handicap de 11 puncte (23-34). Ecartul gazdelor a crescut în sfertul al treilea, pe fondul numeroaselor greșeli comise de universitari. Ardelenii au încercat să-și mai spele din păcate în ultimele zece minute, însă era prea târziu.

„După cum ne-am așteptat, a fost un meci foarte greu. Ploieștiul are o serie de jucători foarte buni și tehnici, care au reușit să facă un meci foarte bun. În sfertul al treilea, le-am permis să încerce de la trei puncte câteva aruncări necontestate și cred că aici s-a decis meciul. În sfertul al patrulea am încercat să revenim, însă nu am reușit, a fost prea târziu”, s-a declarat dezamăgit Bobo Pintea, tehnicianul lui „U” BT Mobitelco.

În urma acestui rezultat, trupa de pe malul Someșului a coborât pe locul patru în clasament, cu 18 puncte adunate în 11 etape. În runda următoare, clujenii se vor deplasa la BC Mureș Tg.Mureș, partidă care va avea loc sâmbătă, de la ora 20.00.

Marcatori:

„U” BT Mobitelco: Silvășan 17p (7 rec.), Hargrove 14p (4 rec., 3 p.d.), Kuburovic 11p (3 p.d.), Sparks 8p (5 rec.), Cuic 6p (6 rec., 3 p.d.), Lalovic 4p (6 rec.), Baciu 4p (5 rec., 1 p.d.) și Medvedj 2p (4 rec., 4 p.d.).

CSU Ploiești: Marshall 15p, Lee 15p, Mohammed 14p, Dunn 10p, Adamovic 8p, Burlacu 7p (10 rec.) și Tica 4p.