România, învinsă la limită de Spania

Echipa de fotbal feminin a României a înregistrat al doilea eșec în preliminariile Cupei Mondiale din Canada. Fără vedetele Cosmina Dușa și Raluca Sârghe, „tricolorele” au cedat pe terenul Spaniei, scor 0-1.

Jocul, care s-a disputat pe stadionul „El Deleite” din Madrid, a fost decis de golul înscris, în minutul 40, de Ruth Garcia. Româncele au evoluat în a doua repriză cu un om în minus, după ce Ioana Bortan a fost eliminată, în minutul 64.

În urma acestei înfrângeri, România rămâne cu patru puncte și coboară pe locul patru în clasament, în spatele Spaniei (9 puncte), Italiei (6 puncte) și a Cehiei (4 puncte).

Mirel Albon și Maria Delicoiu au trimis pe teren următorul prim 11: Ganea - Giurgiu, Corduneanu, Ficzay, Spânu-Olar - Iușan, Bortan - Lunca (‘90+2 Stanciu), Vătafu, Voicu (‘90+3 Iordăchiuși) - Rus (‘83 Bâtea).