Rezultate bune pentru atleții de la CS Universitatea

<p><strong>Sportivii de la CS Universitatea au avut avut rezultate excelente la Campionatul Național Universitar de Atletism 2013.</strong>

Competiția s-a desfășurat în weekend (17-19 mai), pe Cluj Arena. Atletii pregătiți de profesorii Vasile Bogdan, Vasile Sărucan, Carol Raduly și colaboratorii Mihai Zara, Melintia Măcelaru, Viorel Moruțan și Sigismund Nagy au obținut nu mai puțin de 17 medalii, dintre care 5 de aur, 8 de argint și 4 de bronz.
În total au participat 18 centre universitare, cu 125 de sportivi. Universitatea „Babeș Bolyai“, prin Facultatea de Educația Fizică și Sport, ai căror sportivi sunt legitimați la CS Universitatea, s-a clasat pe locul doi, ca centru universitar, la diferență de doar o medalie de argint față de locul 1, ocupat de Universitatea Pitești.
Puiu Beatrice (foto) a fost premiată de Federația Română de Atletism pentru rezultatul obtinut la 100 m garduri, cu timpul de 13.5 sec, fiind considerată cea mai bună performanță feminină de la acest campionat.