Fotbal: Europa League - rezultatele din sferturile de finală (tur)

<p><strong>Chelsea, Fenerbahce şi Benfica au câştigat la diferenţă de două goluri meciurile disputate joi seara, pe teren propriu, în cadrul primei manşe a sferturilor de finală ale competiţiei Europa League la fotbal.

Fenerbahce a deschis scorul în min. 78, prin camerunezul Webó, dintr-un penalty acordat în urma unui henţ comis în careu de fundaşul român Ştefan Radu, căpitanul lui Lazio. Romanii, care au jucat a doua repriză în 10 oameni, au mai încasat un gol în finalul partidei, când olandezul Kuyt (90+1) a punctat după o minge respinsă de portarul Marchetti.
Returul de pe Stadio Olimpico se va disputa fără spectatori.
Chelsea s-a impus cu 3-1 în faţa ruşilor de la Rubin Kazan, Fernando Torres reuşind o ''dublă'', celălalt gol fiind semnat de nigerianul Moses.
Basel a condus cu 2-0 la Londra pe Tottenham, dar Spurs a revenit şi a smuls un egal (2-2).
Newcastle a deschis scorul la Lisabona, dar ''coţofenele'' au încasat apoi trei goluri, Benfica învingând cu 3-1.

Rezultate:

Chelsea Londra (Anglia) - Rubin Kazan (Rusia) 3-1
Au marcat: Fernando Torres (16, 70), Victor Moses (32), respectiv Bebras Natcho (41 - penalty).

Tottenham Hotspur (Anglia) - FC Basel (Elveţia) 2-2
Au marcat: Emmanuel Adebayor (40), Gylfi Sigurdsson (58), respectiv Valentin Stocker (30), Fabian Frei (34).

Fenerbahce Istanbul (Turcia) - Lazio Roma (Italia) 2-0
Au marcat: Pierre Webó (78 - penalty), Dirk Kuyt (90+1).
Cartonaş roşu: Ogenyi Onazi (Lazio, 47).

Benfica Lisabona (Portugalia) - Newcastle United (Anglia) 3-1
Au marcat: Rodrigo (25), Lima (65), Óscar Cardozo (71 - penalty), respectiv Papiss Cissé (12).

Programul partidelor retur din această fază a competiţiei, care vor avea loc pe 11 aprilie (ora României):
ora 19,00: Rubin Kazan (Rusia) - Chelsea Londra (Anglia)
ora 22,05: FC Basel (Elveţia) - Tottenham Hotspur (Anglia)
ora 22,05: Lazio Roma (Italia) - Fenerbahce Istanbul (Turcia)
ora 22,05: Newcastle United (Anglia) - Benfica Lisabona (Portugalia).