Fotbal: PSG s-a calificat în sferturile Cupei Franţei

<p><strong>Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Franţei la fotbal, după ce a învins rivala Olympique Marseille cu scorul de 2-0, miercuri seara, pe teren propriu, într-un meci în care mijlocaşul englez David Beckham a fost titular în premieră la parizieni.

PSG s-a impus prin golurile marcate de Zlatan Ibrahimovic (34, 64 - penalty), la capătul unui meci în care OM a fost rareori periculoasă.

David Beckham a evoluat promiţător, timp de 86 de minute, a primit un cartonaş galben şi a fost înlocuit cu Christophe Jallet.

La Olympique, senegalezul Modou Sougou (ex-CFR Cluj) a intrat pe teren în min. 79, în locul lui Gignac.

În weekend, PSG învinsese pe OM tot cu 2-0, dar de data aceasta în campionat.

Bordeaux a avut mari emoţii în faţa unei echipe de liga a patra, Raon-l'Etape, de care a trecut abia după loviturile de departajare, cu 5-3.

Lorient (L1) - Brest (L1) 3-0
Raon-l'Etape (L4) - Bordeaux (L1) 2-2, după prelungiri; 3-5 la loviturile de departajare
Vénissieux (L5) - Nancy (L1) 0-2, după prelungiri
Paris SG (L1) - Marseille (L1) 2-0

Joi e programată partida Lens (L2) - Epinal (L3).