monitorulcj.ro Menu

Educație

Festivalul Internațional de Teatru STAGE de la Cluj-Napoca și-a desemnat câștigătorii

Sâmbătă 19 octombrie, la Casa Radio, juriul STAGE INTERNATIONAL YOUTH THEATER FESTIVAL – reprezentat de Radu Țuculescu, Ionică Pop, Pavel Azap și Rodica Tulbure – a desemnat câștigătorii ediției a X-a a Festivalului Internațional pentru Liceeni STAGE, festivalul bunei dispoziții.

Festivalul Internațional de Teatru STAGE de la Cluj-Napoca și-a desemnat câștigătorii

MARELE PREMIU – TROFEUL STAGE FESTIVAL, a fost acordat trupei LABIRINT, Colegiul Național „George Coșbuc” Motru, coordonator Prof. Rodica Păuna, pentru piesa „Regele moare” de Eugen Ionesco.

Premii spectacole

Premiul I – GENESIS, Palatul Copiilor Cluj, piesa „Povești cu pești”, creație colectivă Genesis

Premiul II – GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova, piesa „Dănilă Prepeleac”, adaptare după Ion Creangă

Premiul III – ALETHEIA, Colegiul Romano- Catolic „Sfântul Iosif”, București, piesa „Oscar și tanti Roz”, G. Schmitt

Premiul Radio – GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova, piesa „Dănilă Prepeleac”, adaptare după Ion Creangă

Premiul pentru REGIE – prof. Mihail Sîrbu, coordonator GHIOCEII, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova,piesa „Dănilă Prepeleac”, adaptare după Ion Creangă

Premiul pentru cel mai bun rol feminin principal

LOCUL I – Ilona Dănilă, Katharsis Antic, Colegiul Național „A.T.Laurian”, Botoșani

LOCUL II – Cătălina Varaniță, Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova

LOCUL III – Denisa Antonia-Șerban, Aletheia, Colegiul Romano-Catolic „Sfântul Iosif”, București

Premiul pentru cel mai bun rol feminin secundar

LOCUL I – Ema Sîntămărian, Genesis, Palatul Copiilor Cluj

LOCUL II – Alisa Răduțu, Labirint, Colegiul Național „George Coșbuc” Motru

LOCUL III – Anasztázia Köteles, TincART, Liceul Teoretic „Nicolae Jiga”, Tinca

Premiul special al juriului: Monica Iorga, LABIRINT, Colegiul Național „George Coșbuc” Motru

Premiul pentru cel mai bun rol masculin principal

LOCUL I – Patrik Bucskó, TincART, Liceul Teoretic „Nicolae Jiga”, Tinca

LOCUL II – Sergiu Vîzdoagă, Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova

LOCUL III – Andrei Teodor Stârcea, Aletheia, Colegiul Romano-Catolic „Sfântul Iosif”, București

Premiul pentru cel mai bun rol masculin secundar

LOCUL I – Dan Pravednîi, Ghioceii, IP Gimnazial Mingir, raiul Hâncești, Republica Moldova

LOCUL II – Alexandru Ion, Aletheia, Colegiul Romano-Catolic „Sfântul Iosif”, București

LOCUL III – Cătălin Mihali, TincART, Liceul Teoretic „Nicolae Jiga”, Tinca

Premiul special pentru „Promovarea literaturii antice”: KATHARSIS ANTIC, Colegiul Național „A.T. Laurian”, Botoșani

Premiul special pentru spectacol: ART HOUSE KAREV, Macedonia de Nord

Buletin de MĂNĂȘTUR prin Mihai Armanca a oferit premiul special pentru „Creație literară originală” pentru liceeni trupei GENESIS, Palatul Copiilor Cluj, pentru piesa colectivă „Povești cu pești”.

La ediția a X-a a Festivalului Internațional de Teatru pentru Liceeni STAGE au participat 107 elevi, din trei țări.