Actualitate

U-BT pierde primul meci de acasă din acest sezon, în fața BCMU Pitești

U-BT a pierdut primul meci acasă, în fața BCMU Pitești, cu 74-83.

U-Banca Transilvania a pierdut în fața Piteștiului cu un scor final de 74-83, cei din Pitești continuându-și lupta pentru poziția a patra la finalul sezonului regulat.

U-BT: Wright – Vida – Guzman - Tarolis – Stipanovic

Pitești: Talton – Jeremic – Măciucă – Bishop - Jevtovic

Ultimul meci din BT Arena din sezonul regulat a început echilibrat, piteștenii ținând aproape de U-BT momente bune, prima desprindere serioasă venind la 17-10, prin tripla lui Tarolis.

Ulterior, alb-negrii s-au distanțat la 21-10 și au câștigat primul sfert cu 27-20.

Violeții s-au apropiat din nou (27-24), dar Clujul a prins serii consecutive de puncte, urcând avantajul la +8, 35-27. Chiar și așa, la cabină s-a intrat cu un singur punct între combatante, scor 42-43 în favoarea gazdelor.

Ultimul parțial, dominat de piteșteni

Argeșul a preluat inițiativa la 43-44, dar băieții lui Silvășan au întors, formându-și un avantaj de 3 posesii (57-48), ceea ce s-a menținut până la finalul sfertului trei, încheiat cu 64-56.

Ultimul parțial a fost dominat total de piteșteni, care s-au dus la 69-79, într-un final provocând al doilea eșec, prin scorul final de 74-83.

Donatas Tarolis (22 puncte) și Goran Gajovic (15 puncte) au fost principalii marcatori ai partidei.