Actualitate

Campioana CFR Cluj, ţinută în şah de FC Botoşani, în primul meci al ediţiei 2018-2019 a Ligii I

CFR Cluj, campioana en titre, a terminat la egalitate cu FC Botoşani, 1-1 (1-0), vineri seara, pe stadionul ''Dr. Constantin Rădulescu'' din Cluj-Napoca, în primul meci din etapa inaugurală a sezonului 2018-2019 al Ligii I de fotbal.

CFR Cluj, care începuse sezonul cu dreptul, câştigând Supercupa României (1-0 cu Universitatea Craiova), a deschis scorul prin fundaşul brazilian Paulo Vinicius (26), autorul primului gol al Ligii I, dar botoşănenii au produs surpriza prin reuşita lui Lorand Fulop (48).

În prima repriză, ardelenii au avut ocazii prin Ţucudean (4), Deac (8), Omrani (37), iar după pauză au ratat Omrani (50), Ţucudean (75).

FC Botoşani putea obţine chiar victoria, dar Fulop nu rata singur cu portarul (79).

În acest meci au avut şi două ciocniri între jucătorii celor două formaţii, în urma cărora fotbaliştii au avut nevoie de îngrijiri medicale, purtând apoi bandaje la cap, Djokovic şi Oaidă au fost protagoniştii primului incident, iar Ţucudean şi Miron au fost implicaţi în al doilea.

CFR 1907 Cluj - FC Botoşani 1-1 (1-0), stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
Au marcat: Paulo Vinicius (26), respectiv Lorand Fulop (48).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Cristi Vasc (Târgu Lăpuş) - LPF