monitorulcj.ro Menu

Actualitate

Ce îi aşteaptă pe clujeni sâmbătă la Zilele Clujului. Vezi programul

Gala Operelor Clujene, demonstrații culinare și degustări de preparate, concerte dar şi un spectacol de artificii sunt doar câteva dintre suprizele care îi aşteaptă pe clujenii care vor participa sâmbătă la Zilele Clujului.

Astfel, în Piaţa Unirii începând cu ora 10.00 are loc un festival al ştiinţei, iar de la ora 17.00 are loc Parada Zilelor Clujului, urmată de de la ora 20.00 de Gala Operelor Clujene cu participarea Operei Naționale Române Cluj-Napoca și Operei Maghiare din Cluj. De la 21.30 Filarmonica de Stat Transilvania vine alături de Valentina Nafornița, Marius, Vlad Budoiu şi Florin Estefan pentru un spectacol. Seara se va încheia la ora 22:45 cu un spectacol de artificii.

Piața Muzeului

16:00 Spectacolul de teatru „Cagliuso”  -fragmente din fabule tradiționale italiene
Actori: Francesco Chiantese si Roxana Iftime
Centrul Cultural Italian Cluj-Napoca
17:00 Dansuri latino-americane şi africane - LADO
19:00 Compania de Tango Cluj
20:00 Armonia Music - Acoustic Time
21:00 Beatboy Band
22:00 Big Tonez

Str. Mihail Kogălniceanu
10:00 – 22:00
Promenada Cărților
Târgul Meșterilor Populari Clujeni și meșteri populari din Suwon (Coreea de Sud)
Promenada Multiculturalității - „UBB – aduce o lume într-un oraș”
Festivalul Culinar Internațional
10:00 Deschiderea programului
12:00 Demonstrații gastronomice ale liceenilor clujeni
Demonstrații culinare și degustări de preparate
16:00 Tokyo Group - Wasabi Running Sushi
16:45 Klausenburger
17:30 La Casa – Chef Ioan Fatol
18:15 Chef Adrian Pop

Concerte  - Str. Mihail Kogălniceanu
19:00 Trupa de dans Jump In
19:30 Dansuri pakistaneze şi indiene - LADO
20:00 Costi Cămărășan Band
21:00 Speak Floyd

Str. Potaissa
Zidul Cetății
Tabăra Antică
10:00 – 21:00
Tabăra civilă și militară: ateliere de pielărie, țesătorie, fierărie, instrucția recruților
14:00 Luptele Gladiatorilor
17.00 Iniţierea războinicilor Daci


Tabăra Medievală
10:00 – 21:00 Ateliere, instrucții, tehnici de mânuirea armelor, confecționare măști
11:00 Înţelepciunea frumoasei

Spectacol de fabule medievale
12:00 Școala medievală de instrucție a scutierilor
13:00 Prezentarea taberei otomanilor
15:00 Judele Linczing salvează orașul de turci 
16:00 Demonstrații ale breslelor în iarmarocul medieval
18:00 Cavalerul şi regina

Spectacol de teatru medieval
19:00 Vizita regelui Matia la Cluj
20.00 Turnir cavaleresc

Parcul Cetățuie
Jaxx Rock Battle
12:00  The Beat
13:15 Voltaj Academy
12:00 Ateliere pentru copii susținute de Fantasmagia, Ludoteka, Cărturești, Graffity Spray Art
17:30 Concertele trupelor din concurs November Black (Cluj-Napoca), Fallen (București), Halmyris (Iași), E-AN-NA (Timișoara/Sibiu), Paper Magic (București), Mere (Timișoara), Wildchild (Sibiu), Breakout (Cluj-Napoca), Palma Hills (Cluj-Napoca), Lost Surprise (Satu Mare)
21:00 Recital Trupa FronT

Casino – Centrul de Cultură Urbană
18:00-04:00 Alandala Museum Expoziție de instrumente muzicale și aparatură tehnică
18:00 Deschiderea expoziției
19:00 Performance - muzică electronică

Noaptea Europeană a Muzeelor

Cinematograful Dacia
10:00-12:00 Evenimente dedicate Școlii “Liviu Rebreanu” Proiectul Dă Culoare Școlii Tale!
12:00 Lansarea Expoziției Foto Vedere de Cartier
15:00-16:00 Nu cred că o să îmi treacă vreodată

Teatrul Reactor de Creație și Experiment
16:00-17:00 Ploaia
Teatru Teen Nation
17:00-18:00 Dezbatere
Artă pentru societate cu Artistul Dan Perjovschi8:00-19:00 De câți cetățeni e nevoie ca să schimbi un cartier?
Prezentare Funky Citizens

Concerte
19:00-20:00 Aminda & The Good Company
20:00-22:00 Open Stage

Cinematograful Mărăști
Festivalul Filmului European
15:00 Rico și Oskar
Umbrele misterioase (Germania)
18:30 Conversația angelică (secțiunea Shakespeare 400)
20:30 Trei amintiri din tinerețe (Franța)

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
10:00 -20:00 The Fun Zone
Outdoor4You
Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj
10:00 Tir cu arcul - Învață primii pași în tirul cu arcul
Domeniul Arcașilor Cluj-Napoca

Aleea Centrală
13:00 Parada Automobilelor Retro - ediția a IX-a
Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca
Asociația Clujul de Altădată

Aleea Centrală (Zona Opera Maghiară)
11:00–19:00 Parkarta - manifest cromatic urban
Asociația Artiștilor Plastici ClujZona statuii Liviu Rebreanu
12:00-19:00 Paw-sitive Time
Campanie de informare, activități interactive cu câini de terapie - Asociația Dog Assist
15:00 Demonstrație de dans/fitness - WellDance (Parma, Italia)

Zona aparatelor de fitness
13:00-16:00 Cupa României Street Workout
Demonstrație de MMA și kick boxing cu Mariș Ciprian
Asociația Poți fi și tu campion – Adrian Petre
Zona British Council
16:00-20:00 Terapie prin artă: dans, teatru, pictură și muzică - Asociația de Autism Transilvania
20:00 Festivalul Luminii
22:30 Jonglerii cu focul
Cercetașii României

Pădurea Hoia-Baciu
20:00 Escape the Haunted Forest
20:00 Tur ghidat - Descoperă misterele pădurii Hoia-Baciu  
Inițiere în tehnici de yoga*
Lansarea unui nou trailer al documentarului turistic "The Hoia-Baciu Forest - Truth or Legend?"

Turnul Croitorilor
23.30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul
10:00 Expoziție documentară "Emil Racoviță” - Institutul de Speologie ”Emil Racoviță” Cluj-Napoca
13:30 Întâlniri din seria Povești despre Cluj
Tema: Istoria necunoscută
Asociația Vechiul Cluj
Tur Ghidat - Clujul re-descoperit
Plecare: ora 11:00 - Monumentul Rezistenței Anticomuniste
Durata: 2h
Asociația Vechiul Cluj