U-BT debutează în sferturile Ligii Naţionale, contra Craiovei, luni

U-BT a încheiat cu victorie în faţa Stelei play-off-ul Ligii Naţionale de Baschet Masculin şi întâlneşte SCM U Craiova în sferturi, întâiul meci fiind programat luni.

Echipa de baschet masculin U-Banca Transilvania debutează luni acasă în sfrturile de finală din Liga Naţională contra echipei SCM U Craiova. Clujenii au încheiat cu victorie meciul de miercuri seară contra Stelei, din ultima etapă a play-off-ului.

Miercuri seară s-au încheiat meciurile din faza a doua a campionatului iar echipa U-Baanca Transilvania, liderul sezonului regulat, va întâlni sferturile de finală cu ocupanta locului 8, SCM U Craiova. Toate fazele din play-off (sfert de finală, semifinală, finală) se dispută în sistemul cel mai bun din cinci partide, U-Banca Transilvania având avantajul terenului propriu în toate fazele.

Programul meciurilor

U-Banca Transilvania dispută meciurile din sefrturile campionatului după următorul program:

Meciul 1: luni, 10 aprilie, ora 19.00: U-Banca Transilvania - SCM U Craiova (Cluj, Sala Sporturilor ”Horia Demian”)

Meciul 2: miercuri, 12 aprilie, ora 20.00: U-Banca Transilvania - SCM U Craiova (Cluj, Sala Sporturilor ”Horia Demian”)

Meciul 3: joi, 20 aprilie, SCM U Craiova - U-Banca Transilvania (la Craiova)

Meciul 4: sâmbătă, 22 aprilie (dacă este necesar), SCM U Craiova - U-Banca Transilvania (la Craiova)

Meciul 5: marți, 25 aprilie (dacă este necesar), U-Banca Transilvania - SCM U Craiova (Sala Sporturilor ”Horia Demian”)

Semifinalele vor avea  loc pe 1 si 3 mai, 8 și 10 mai, respectiv 13 mai, iar finala în 19 și 21 mai, 26, respectiv 28 mai și 31 mai.

Când se joacă "sferturile"

În sferturile campionatului se vor disputa următoarele meciuri: U-Banca Transilvania - SCM U Craiova, BC CSU Sibiu - BC Mureș, Steaua CSM EximBank București - BCM U Pitești şi CSM Oradea - BC Timișoara.

Jocurile vor fi transmise la tv, primele jocuri urmând să se desfăşoare după următorul program: Luni 10 aprilie 2017: U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – SCM U Craiova (meciul 1, ora 19:00); Marți, 11 aprilie 2017M; Steaua CSM Eximbank – BCM U Pitești (meciul 1, ora 18:00); CSM CSU Oradea – BC SCM Timișoara (meciul 1, ora 20:00); Miercuri, 12 aprilie 2017: BC CSU Sibiu – BC Mures Tg. Mureș (meciul 1, ora 18:00); U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – SCM U Craiova (meciul 2, ora 20:00); Joi, 13 aprilie 2017: Steaua CSM Eximbank – BCM U Pitești (meciul 2, ora 20:00), CSM CSU Oradea – BC SCM Timișoara (meciul 2, ora 18:00); Vineri, 14 aprilie 2017: BC CSU Sibiu – BC Mures Tg. Mureș (meciul 2, ora 18:00).

Victorie cu Steaua

U-Banca Transilvania a încheiat cea de-a doua fază a campionatului cu o victorie, în faţa Stelei Eximbank Bucureşti, cu 90-84 (19-20, 16-23, 30-22, 25-19). Cele două echipe au intrat la egalitate, 65-65 în ultimul sfert, însă clujenii au tranşat victoria spectaculos, cu un slam-dunk al lui Nandor Kuti, încântându-i pe cei aproximativ 2.500 de fani din tribune.

Se pregătesc pentru Craiova

”Meciul acesta a fost foarte greu pentru noi, nu e ușor să joci un meci fără nicio miză asupra clasamentului. Chiar i-am felicitat pe băieți pentru că au găsit resursele, după pauză, mai ales, pe fondul unei apărări mai agresive, să găsim soluțiile necesare pentru a învinge. Mă bucur că am câștigat, însă de acum totul începe de la zero, trebuie să fim foarte puternici, atât mental, cât și fizic”, a declarat antrenorul Mihai Silvăşan după meciul cu Steaua.

„Luăm fiecare meci ca atare, primul e cel mai important și avem suficient timp să îl pregătim Nu pot fi foarte mulțumit de ultimele două meciuri, cel de la Sibiu și prima jumătate a jocului de astăzi, nu am avut motivația necesară să arătăm că suntem mai buni. Eu mă bazez pe faptul că am învingători în echipă, acest lucru se va vedea de luni. Trebuie să găsim soluții, indiferent de forma în care suntem, să câștigăm. Cele mai importante meciuri sunt, acum, cele cu Craiova, trebuie să fim sută la sută pregătiți, să nu ne relaxăm absolut nicio clipă, pentru a nu avea surprize”, a adăugat antrenorul.