Clujencele au debutat cu dreptul la prima ediție a Cupei „Alexandrion”

Handbalistele formației Universitatea Cluj au câștigat meciul de deschidere al turneului amical ce se desfășoară zilele acestea în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca.

Fetele pregătite de Carmen Amariei au trecut în primul meci al zilei de CSM Bistrita, cu scorul de 33-21 (20-14).

Handbalistele din Bistrița au început puternic meciul, mergând cap la cap cu jucătoarele din Cluj până în minutul 15 când gazdele au început să-și ia mai mult elan, trioul Paraschiv, Ivan și Chintoan aducând echipa în avantaj.

Pauza le-a prins pe elevele antrenate de Amariei cu un avantaj pe tabela de marcaj de șase puncte.

În repriza secundă, pe fondul avantajului care a crescut tot mai mult pe tabela de marcaj, Carmen Amariei a acordat șansa fetelor mai tinere să se afirme, Severin, Vasiliu, Boian și Petruș marcând și ele în poarta bistrițencelor.

Universitatea Cluj s-a impus, la final, cu opt goluri diferenţă şi pregăteşte acum duelul cu HC Alba Sebeş din această după-amiază.

Imediat după încheierea acestei confruntări au intrat pe teren echipele HC Zalău și HC Alba Sebeș, duelul dintre cele două formații încheindu-se cu victoria sălăjencelor, scor 30-25.

Universitatea Cluj - CSM Bistrița 33-21 (20-14)
Marcatoare
Universitatea Cluj: Paraschiv 4 goluri, Severin 1, Dindiligan 4, Ivan 2, Chintoan 7, Vasiliu 1, Laslo 3, Canța 1, Tetean 2, Petruș 2, Popa 4, Boian 2.
CSM Bistrița: Cira 1 gol, Szabo 2, Maior 1, Cîrstea 4, Tamaș 1, Dorhoi 2, Tămaș 1, Chirilă 4, Diniș-Vărtic 2, Ciunt 3.

HC Alba Sebeș - HC Zalău 30-25 (18-16)
Marcatoare
HC Alba Sebeș: Andrei 4 goluri, Safta 3, Rătuleanu 7, Lupșe 5, Șorodoc 1, Ciolan 2, Mitrache 2, Hona 1.
HC Zalău: Bokaric 1 gol, Tămaș 2, Țurcaș 1, Trif 3, Bardac 2, Lazar 2, Klimek 5, Bloj 2, Rob 3, Constantinescu 6, Puiu 3.

Întâlnirile amicale din cadrul Cupei „Alexandrion” vor continua după următorul program:
Luni - 28 decembrie
HC Zalău - CSM Bistrița (ora 16:00)
Universitatea Cluj - HC Alba Sebeș (ora 18:00)

Marţi - 29 decembrie
CSM Bistrița - HC Alba Sebeș (ora 10:00)
Universitatea Cluj - HC Zalău (ora 12:00)

Accesul publicului este gratuit, iar festivitatea de premiere va avea loc marţi, imediat după meciul Universitatea Cluj - HC Zalău.