Inevitabilul s-a produs. Voleibalistele de la „U” Cluj au retrogradat

Voleibalistele de la Universitatea Cluj au retrogradat după ce au obținut doar 3 victorii tot sezonul.

Echipa de volei feminin ”U” NTT Data a încheiat sezonul 2020-2021 al Diviziei A1 pe locul 12 cu 6 puncte și doar 3 meciuri câștigate în actuala ediție din campionat.

„Alb-negrele” au participat în perioada 19-21 aprilie la Galați la cel de-al doilea turneu din faza secundă pentru stabilirea clasamentului pentru locurile 9-12, însă au cedat toate cele trei partide disputate în minim de seturi cu CSU Belor Galați, CSU Medicina CNUE Tg. Mureș și FC Argeș.

Cea de-a doua echipă retrogradată în eșalonul doi valoric este FC Argeș, iar cele două formații care au promovat sunt SCM U Craiova și ACS Volei „Cristina Pîrv” Turda. Titlul național a fost câștigat de CSM Târgoviște, titlul de vicecampioană a mers la Volei Alba Blaj, iar podiumul a fost completat de CS Dinamo.