Încă o înfrângere pentru voleibaliste

<p />Echipa de volei feminin „U” Cluj a pierdut meciul jucat în cea de a doua etapă a Diviziei A1 cu scorul de 2-3, în faţa formaţei Argeş Volei Piteşti.

Scorul pe seturi a fost 25-22, 12-25, 13-25, 25-23, 8-15. Cu toate că meciul s-a jucat în deplasare, voleibalistele Universităţii au început mai bine şi s-au impus în primul set, scor 25-22. În cel de-al doilea, o neînţelegere la masa de arbitraj, datorată faptului că scorul afişat pe tabela şi cel de pe foaie nu coincideau, a înterupt partida timp de aproximativ 20 de minute. Echipa din Piteşti a câştigat acest set şi următorul, însă clujencele au reuşit să egaleze, scorul pe tabelă devenind egal la doi. În tye-break, piteştencele s-au dovedit mai puternice şi au obţinut victoria, impunându-se cu 15-8. Aşezarea în teren a echipei Universităţii Cluj a fost schimbată în încercarea de a suplini lipsa secundului, Alexandra Ariton, accidentată în meciul precedent. În urma acestei partide, „U” Cluj a mai obţinut 1 punct, acumulând până în prezent 2 puncte în clasament. Divizia A1 la volei feminin se întrerupe după această etapă, deoarece jucătoarele selecţionate în echipa naţională a României urmează să se prezinte la întrunirea lotului. Campionatul se va relua în data de 19 noiembrie.