Handbalul clujean respiră! "U" s-a salvat de la retrogradare la baraj

Universitatea Cluj a câştigat cu 26-21 duelul cu CSM Slatina, în ultimul meci de la barajul de promovare şi a reuşit să rămână în primul eşalon handbalistic.

Mihaela Ani Senocico, hadbalista Universităţii Cluj Mihaela Ani Senocico, hadbalista Universităţii Cluj

Handbalistele clujene aveau nevoie de un egal sau o victorie în ultimul meci după ce au învins Târgu Mureş şi au remizat cu Dacia Mioveni în primele două meciuri de la turneul de baraj.

Slatina nu avea nicio miză la acest meci, fiind deja salvată de la retrogradare, dar cu toate astea a făcut un meci excelent în primele 30 de minute. Clujencele au fost conduse în primele 30 de minute ale jocului, dar în final diferenţa avea să fie făcută de experienţa unor jucătoare precum Popa sau Senocico în ultimele minute.

Ocupând locul întai la turneul de baraj, Universitatea Cluj şi-a asigurat prezenţa în sezonul viitor din Liga Florilor.