Portugalia este prima finalistă în Liga Naţiunilor! Ronaldo, decisiv pentru lusitani

Portugalia este prima echipă calificată în finala Liga Naţiunilor după un meci superb făcut de Cristiano Ronaldo.

Portugalia s-a impus cu 3-1 în faţa Elveţiei, într-un meci disputat pe Estadio do Dragao, şi este prima echipa naţională care s-a calificat în Liga Naţiunilor.

Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 25 al jocului cu o execuţie superbă din lovitură liberă, în timp ce Ricardo Rodriguez avea să egaleze în minutul 57 cu un gol din penalty. Starul celor de la Juventus avea să iasă din nou la rampă în minutele 87 şi 89, atunci când a mai reuşit să marcheze de două ori şi să ducă Portugalia în finala Ligii Naţiunilor.

Portughezii vor jucă duminică finala competiţiei cu învingătoare meciului dintre Olanda şi Anglia, programat pe 6 iunie, de la ora 21:45.

Portugalia: Rui Patricio - Nelson Semedo, Pepe (José Fonte, 63), Ruben Dias, Raphael Guerreiro - Bruno Fernandes (Joao Moutinho, 90+1), William Carvalho, Ruben Neves, Bernardo Silva - Joao Felix (Goncalo Guedes, 70), Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecţioner: Fernando Santos.

Elveţia: Yann Sommer - Kevin Mbabu, Fabian Schaer, Manuel Akanji, Ricardo Rodriguez - Denis Zakaria (Edimilson Fernandes, 71), Granit Xhaka (căpitan), Remo Freuler (Josip Drmic, 89), Steven Zuber (Renato Steffen, 83) - Xherdan Shaqiri - Haris Seferovic. Selecţioner: Vladimir Petkovic.