„U” Cluj a învins-o pe Academica Clinceni și urcă pe locul 3 în clasament

Echipa de fotbal Universitatea Cluj a câştigat cu scorul de 3-0 meciul cu Academica Clinceni şi a urcat pe poziţia a treia în ierarhia Ligii a 2-a din România.

Clujenii au început meciul în forță și încă de la început s-au așezat în partea adversă a terenului. Gavra a încercat primul poarta, în minutul 25, dar mingea a lovit bara transversală. Același Gavra a mai încercat o dată să înscrie înainte de pauză dar portarul echipei oaspete a respins.

Repriza secundă a fost mult mai animată, Gavra a deschis scorul în minutul 54, pentru ca avantajul Universității Cluj să fie dublat de Coman, în minutul 65. Ultima fază a meciului a reprezentat și marcarea ultimului gol, Ursu a înscris superb, din lovitură liberă, pentru 3-0.

Cu această victorie Universitatea Cluj a ajuns la a 10-a victorie stagională, după succesul clar, pe teren propriu, cu Academica Clinceni, şi a urcat pe poziţia a 3-a, cu 33 de puncte.

În acest moment echipa clujeană este la egalitate de puncte cu Academica şi Sportul Snagov, şi la trei puncte în spatele liderului Chindia Târgovişte.

Totuși, Universitatea Cluj poate fi depăşită mâine, de Sportul Snagov, dacă fostul lider va învinge în meciul cu Politehnica Timișoara.

Universitatea Cluj: Dur Bozoancă - Andr. Cordoş, Abrudan, Berci - Al. Coman, Gab. Giurgiu, Sepsi, Taub - Gavra (M. Coman 78'), Goga (cpt.)(Oct. Ursu 87'), Haţiegan (Cr. Ene 46')
Rezerve neutilizate: Iul. Dinu - Căpuşă, Hordouan, Greu
Antrenor: Mircea Cojocaru

Academica Clinceni: Oct. Vâlceanu - Fl. Achim, Andr. Răuţă, Patriche (cpt.), Mih. Dobrescu - Şut, Bg. Barbu (Paţurcă 77') - Gliga (Mih. Şandru 59'), Vas. Olariu, Nicola (C. Gheorghe 64') - Rob. Ion
Rezerve neutilizate: Cr. Andrei - Dogaru, Vl. Mihalcea, Găină
Antrenor: Ilie Poenaru