”U” Cluj ajunge la cinci puncte de liderul clasamentului după victoria cu UTA Arad

Echipa de fotbal Universitatea Cluj a câștigat ultimul meci al etapei a 15-a a Ligii 2 în compania formației UTA Arad, scor 4-0 (2-0), în unul dintre cele mai aşteptate dueluri ale sezonului.

După ce la mijlocul săptămânii jucătorii clujeni antrenați de Mircea Cojocaru au reușit să facă un meci nebun în Cupa României în fața formației Astra Giurgiu, pierzând cu 3-4 după ce au condus cu 3-0, astăzi au reușit să învingă categoric cu scorul de 4-0.

Clujenii au început puternic meciul, primul gol venind în minutul 17, Gabriel Giurgiu înscriind cu latul din 12 metri direct sub transversală la o centrare din stânga careului. Gavra a mai încercat să înscrie de câteva ori dar bara și portarul blochează mingea.

Octavvian Abrudan vede cartonașul galben, în minutul 37, după ce îl faultează pe Coulibaly iar după două minute Taub centrează din stânga careului, Benga luftează şi nu respinge, mingea merge la bara a doua, acolo unde urcă singur Alexandru Coman, care pune latul din 9 metri şi înscrie pe lângă Orlic la colţul lung ducând scorul la 2-0 pentru clujeni.

Gavra reușește și el să înscrie un gol frumos la un corner de pe dreapta bătut de Dumitrescu, Cristian Gavra prelungeşte cu capul din 9 metri către colţul lung, lângă bară, şi înscrie. Orlic a fost spectator la prima bară. Ultimul gol a venit cu 20 minute înainte de fluierul final, clujenii scapă pe contraatac, Taub centrează excelent, cu efect, din stânga, iar Marius Coman pune latul din 9 metri central şi înscrie lângă bara din dreapta, ducând scorul la 4-0, scor care rămâne neschimbat până la finalul partidei.

După acest meci Universitatea Cluj acumulează 30 de puncte în clasament şi ocupă locul 5, la trei puncte de locul 2 ocupat de Academica Clinceni şi la cinci de liderul Chindia Târgovişte.

Alb-negrii au cel mai bun atac din eşalonul secund, cu 35 de goluri înscrise şi 13 primite.

Etapa viitoare, „studenţii” vor întâlni formaţia din Clinceni, duminică, 11 noiembrie, de la ora 11:30, pe Cluj Arena.

Echipele de start:
UTA Arad: Orlic - Cr. Costin, Al. Manea, S. Benga, Copaci - N. Janos (Cubleşan 55'), Coulibaly, Andr. Enescu (Miculescu 65'), Vădrariu (L. Oprea 43') - Al. Pop, Cip. Rus (cpt.)
Rezerve neutilizate: Bodea - R. Iuga, D. Dan, Dav. Popa. Antrenor: Ionuţ Popa

Universitatea Cluj: Dur-Bozoancă - Al. Coman, Andr. Cordoş, Abrudan (cpt.), Sepsi - D. Dumitrescu (Berci 67'), Gab. Giurgiu, Taub (Oct. Ursu 73') - Haţiegan (Cr. Ene 80'), Gavra, M. Coma
Rezerve neutilizate: Albuţ - Goga, Hordouan. Antrenor: Mircea Cojocaru