Derby-ul Clujului: CFR a învins-o pe Universitatea la penalty-uri în Cupa României U19

Disputat pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu, astăzi, echipa gazdă, CFR Cluj, s-a impus dramatic, la penalty-uri, în fața rivalei Universitatea Cluj. Meciul a contat pentru șaisprezecimile Cupei României U19.

Susținuți de un număr mare de fani în tribunele cefereului, „studenții” antrenați de Călin Sălăgean au început mai bine meciul, deschizând scorul, în minutul 10, prin Florin Burghele.

Răspunsul gazdelor s-a văzut după 13 minute, Petrilă reușind să egaleze scorul, în minutul 23. După acest gol cele două echipe s-au fixat mai bine în apărare, astfel că golul a lipsit până la pauză.

Cele două echipe au început destul de echilibrat repriza secundă, însă acest lucru nu a durat prea mult, în minutul 68, Petrilă reușind dubla pentru echipa CFR Cluj, după un șut perfect de la marginea careului. Tinerii „studenți” au reușit să revină pe tabelă cu un minut înainte de fluierul final al partidei, același Florin Burghele reușind și el dubla, după ce a transformat un penalty obținut de Marin, astfel ducând meciul la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare, Negrean și Burghele au ratat pentru Universitatea Cluj, în timp ce Rus a fost singurul care a ratat pentru CFR Cluj, feroviarii impunându-se cu scorul de 6-5.

Marcatori la lovituri de departajare: Fica, Petrilă, Covaci, Dat / Vomir, Văsălie, Telcean.

După golul decisiv al lui Dat, alb-vişiniii s-au bucurat în faţa galeriei Universităţii, iar jucătorii lui Călin Sălăgean au intervenit şi ei.

Echipe de start:
CFR Cluj: Gal - Rus, Bălan, Potra, Ispas, Luca, Dat, Joca, Cazan, Petrilă, Fica. Au mai jucat: Nistor, Covaci. Antrenor: Călin Sălăgean.

Universitatea Cluj: Gorcea - Potcoavă, Telcean, Vomir, Cohan - Saroși, Văsălie, Negrean - Burghele, Balha, Forna. Au mai jucat: Băra, Cobârzan, Marin, Matiș. Antrenor Sorin Oncică.