Sănătatea părăsește Cupa României

Echipa de fotbal Sănătatea Cluj a părăsit Cupa României după ce a fost înfrântă, marți, de formația Unirea Alba Iulia în turul al patrulea al fazei naţionale, scor 0-1.

Disputat pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia, cele două echipe au fost egale doar 10 minute atunci când Paul Păcurar, jucătorul echipei gazdă, a reușit să marcheze după un şut al lui Ciprian Selagea respins de portarul Filip Lăzăreanu.

Echipa clujeană antrenată de Csaba Kis şi Dan Matei a încercat pe tot parcursul celor 80 de minute să readucă egalitatea pe tabela de marcaj însă „uniriştii” au avut o prestaţie solidă, rezistând şarjelor ofensive ale oaspeţilor şi etalând un joc combinativ.

Peste 200 de spectatori au fost prezenți la meciul de la Alba Iulia.

În celelalte partide disputate marți, Oltul Turnu Măgurele a învins la penaltiuri formația Sporting Roșiori, scor 3-0 (0-0), CSM Focșani s-a calificat în faza următoare după victoria categorică în fața formației Metalul Buzău, sccor 5-2, Progresul Spartac a progresat în Cupa României după victoria în meciul cu CS Afumați, scor 2-1, AFC Hărman părăsește Cupa României după înfrângerea suferită în fața formației AFK Miercurea Ciuc, scor 0-2, Minaur Baia Mare renunță și ea la Cupa României după înfrângerea suferită în fața formașiei ACS Comuna Recea, scor 0-1, iar Industria Galda învinge pe teren propriu Metalurgistul Cugir, scor 3-2.

Astăzi vor avea loc celelalte meciuri din cadrul Cupei României, turul al patrulea, Universitatea Cluj întâlnind, de la ora 17:30, formația Fotbal Club Gloria Bistrița.

Unirea Alba Iulia: Căt. Suciu – R. Ivan, F. Morar, I. Grozav, Potopea, Matei, Giurgiu, Davidaş, P. Păcurar, Selagea (cpt.), Cl. Oara.
Au mai jucat: Tat, Goguţa, Cl. Marcu. Antrenori Adrian Bicheşi, Marcel Rusu şi Raul Oargă

Sănătatea Cluj: F. Lăzăreanu (cpt.) – Bucur, D. Matei, Porumb, Lupu, Cr. Paul, Creţ, Tilincă, Chivu, D. Roman, Ceaca.
Au mai jucat: Chelariu, Gaşpar, Al. Rus. Antrenori Csaba Kis şi Dan Matei