Halep pierde finala de la Roland Garros

Simona Halep nu a reușit să-i facă fața până la capăt adversarei Jelena Ostapenko, locul 43 WTA în finala Roland Garros și a fost învinsă cu un scor de 6-4, 4-6, 3-6.

Halep a condus cu 3-0 în setul al doilea, și cu 3-1 în setul decisiv, dar nu a reușit să domine partida până la sfârșit.

În meciul decisiv, Simona Halep a luat primul ghem, dar Ostapenko a venit din spate adjudecându-și victoria la doar 20 de ani.

”Sunt tristă pentru că nu am putut câștiga. Mi-e stomacul greu din cauza emoțiilor, dar sper că voi reuși să câștig aici, pe viitor. Este visul meu! Este o zi grea, pentru că nu am câștigat dar hai să continuăm să muncim și să credem.. Vreau să mulțumesc publicului că a venit la meciurile mele. M-am simțit bine jucând aici. A fost un turneu bun pentru mine. Felicitări Jelena pentru tot ce ai făcut în acest turneu. Bucură-te, fii fericită, pentru că ești ca un copil!” a declarata românca după meci.

Halep a ajuns la a 25-a finală din carieră iar aceasta este a doua finală pierdută de la Roland Garros.