Handbalista Laura Popa a reuşit 3 goluri în revanşa României cu Spania

Handbalista Laura Popa, de la Universitatea Cluj, a reuşit 3 goluri în victoria României cu 21-20 în faţa Spaniei, în cel de-al doilea amical împotriva naţionalei iberice, jucat duminică. Tricolorele au cedat primul joc, vineri, cu 24-21.

Laura Popa (în dreapta) şi Cristina Laslo, reprezentantele României în dubla cu Spania Laura Popa (în dreapta) şi Cristina Laslo, reprezentantele României în dubla cu Spania

Interul echipei Universitatea Cluj a marcat de 3 goluri astăzi cu Spania în victoria cu 21-20 (11-8) în faţa ibericelor, într-un meci amical disputat în Sala Dinamo din București. Conducătorul de joc Cristina Laslo, tot de la „U”, a evoluat şi ea cu Spania astăzi, fără să înscrie. În meciul precedent, disputat vineri şi câştigat de Spania cu 24-21, Popa a marcat 2 goluri, iar Laslo 1.

Spania a început mai bine partida de duminică și a condus cu 3-0 (min. 7), 4-1 (9), 5-2 (12) și 6-3 (18), dar tricolorele au avut o revenire remarcabilă, concretizată prin patru goluri consecutive, 7-6 (24). România a reușit desprinderea la 10-7 (29), iar la pauză a condus cu 11-8 (30), transmite agenţia Agerpres.

După pauză, ibericele s-au apropiat la un singur gol, dar România a găsit resurse să se desprindă din nou, 14-11 (37), 16-13 (41) şi a ajuns la un avans de patru goluri, păstrat până în minutul 50. Spania s-a apropiat la doar un gol, dar tricolorele au marcat după o pauză de 9 minute golul victoriei,  reuşita Spaniei care a închis meciul fiind insuficientă pentru egalare. Lovitura de start a fost dată de gimnastul român Marian Drăgulescu. Au arbitrat Bogdan Stark și Romeo Ștefan.

Au evoluat echipele:

România: Denisa Dedu, Yulyia Dumanska — Aneta Udriștioiu, Bianca Tiron (3 goluri), Florentina Craiu, Ana Maria Dragut, Crina Pintea (3), Andreea Pricopi (2), Andreea Chiricuță (3), Gabriela Perianu (1), Cristina Laslo, Laura Popa (3), Mădălina Zamfirescu, Laura Chiper (6). Selecționer: Ambros Martin.

Spania: Silvia Navarro Gimenez, Mercedes Castellanos Soanez — Carmen Martin Berenguer (6), Esther Arbojeria Arantazzistroke, Macarena Aguilar Diaz (4), Laura Hernandez Selva, Elisabet Chavez Hernandez, Maitane Etcheverria Martinez, Amaia Gonzalez de Garibay Barba (2), Lara Gonzalez Ortega (1), Mireya Gonzalez Alvarez (1), Alicia Fernandez Fraga, Judith Sans Serra, Irene Espinola Perez (1), Alexandrina Cabral Barbosa (5), Kaba Gassama Cissokho. Antrenor: Carlos Viver.