Baschetbalistele de la „U”, învinse pe terenul campioanei, după ce au condus aproape tot meciul

Echipa de baschet feminin a Universităţii Cluj a pierdut sâmbătă pe terenul campioanei Sepsi Sfântu-Gheorghe, cu 61-55, după ce gazdele au tranşat victoria în ultimele două minute, în etapa a 15-a din Liga Naţională de Baschet Feminin.

Elevele lui Dragan Petricevic s-au impus în primele două sferturi, cu 18-13 şi 18-14, iar pe cel de-al treilea l-au cedat la doar un punct, 14-13, astfel că au intrat cu un avantaj de 8 puncte în ultimul sfert. Clujencele s-au menţinut la conducere până aproape de ultimele 2 minute din joc, când Sepsi a revenit şi a reuşit să tranşeze sfertul cu un neverosimil 20-6 şi a dus scorul final la 61-55.

Pentru Universitatea Cluj au punctat T. Harrison şi D. Butulija câte 13 puncte, B. Denson 9, Mandache şi Ross câte 8, Voica şi Irimia câte 2.

De la gazde s-au evidenţiat T. Marshall cu 15 puncte, C. Harris 13 şi A. Thompson, 11 p şi 27 !!! de recuperări.