Europa „mică” le prieşte: victorie şi în Kosovo pentru U-BT Cluj-Napoca

Baschetbaliştii de la U-Banca Transilvania au obţinut miercuri seară cea de-a patra victorie din tot atâtea meciuri în FIBA Europe Cup, după ce au învins KB Peja din Kosovo, în deplasare, cu 99-76. Clujenii merg şnur în competiţia în care evoluează după ce au fost eliminaţi în turul 2 al Basketball Champions League.

FOTO Şandor Manases / u-bt.ro FOTO Şandor Manases / u-bt.ro

Clujenii au controlat trei din cele patru sferturi ale meciului din Kosovo, slăbind ritmul doar pe final şi au reuşit să se impună la 23 de puncte:   99-76 (21-13, 30-17, 24-20, 24-26). Au marcat pentru U-Banca Transilvania: Moldoveanu 25 de puncte (7 recuperări, 2 pase decisive), Rasic 20 (4 rec., 5 pase decisive), Adamovic 19 (4 rec., 6 pase decisive), Barro 14 (8 recuperări, 3 pase decisive), Dykes 8 ( 2 rec., 4 pase decisive), Torok 6, Pustozvonov 5 (2 rec., 3 pase decisive), Toth 2 (1 recuperare), Tudor Gheorghe (1 rec, 2 pase decisive).

Victoria clujenilor i-a usturat tare pe kosovari, iar antrenorul formaţiei KB Peja, Aleksandar Todorov şi-a anunţat demisia după meci.

"Cheia meciului în această seară a fost intensitatea cu care am întrat în meci şi dorinţa noastră de a ne întoarce cu o victorie la Cluj. Oricine îşi doreşte astfel de procentaje de la trei puncte, aşa cum am avut noi în prima repriză, respectiv 9 din 14", a declarat Mihai Silvăşan, tehnicianul echipei clujene.

Echipa din Cluj conduce clasamentul Grupei G, cu 8 puncte, urmată de Gaziantep Basketbol, din Turcia, cu 7 puncte, KB Peja, din Kosovo, 5 puncte şi Petrolina AEK Larnaca, din Cipru, 4 puncte.