Victorie mare pentru baschetbalistele de la „U”, cu Târgovişte

Baschetbalistele Universităţii Cluj au reuşit o victorie mare sâmbătă seară cu CSM Târgovişte, singura echipă neînvinsă până la acest meci, în cea de-a opta etapă din Liga Naţională de Baschet Feminin.

FOTO arhivă / Silviu Cristea Photography FOTO arhivă / Silviu Cristea Photography

Clujencele au început mai bine meciul şi le-au fost superioare cu 6 puncte oaspetelor în primul sfert, 22-16. Târgovişte a replicat şi a administrat o "corecţie" de 9 puncte echipei lui Petricevic, 16-25 în sfertul 2, intrând cu avantaj de 3 puncte la pauză: 38-41.

În sfertul 4 gazdele au recuperat diferenţa de 3 puncte, câştigând cu 16-13, pentru ca în final universitarele să reuşească desprinderea la 4 lungimi. Universitatea Cluj – CSM Târgovişte 74-70 (22-16, 16-25, 16-13, 20-16).

Din echipa clujeană s-a evidenţiat din nou Taisha Haerison, cu 27 de puncte şi 5 recuperări, urmată de Davis 13 p, 7 rec, Ross 11 p, 7 pase decisive, McKinney 7 p, Mandache 6 p, 6 rec, Medley 6 p şi Irimia 4 p, 5 rec. De la oaspete s-au remarcat Green 22 p, 9 rec, 4 pase decisive, cooker 16 p, 9 rec, 4 p.d.

În urma acestui rezultat clujenece urcă la 7 victorii şi o singură înfrângere în clasament, la fel ca echipa târgovişteană. Trio-ul din vârf este completat de Sepsi Sfântu-Gheorghe, care joacă la Piatra-Neamţ, duminică.