Baschetbalistele de la „U” leagă a treia victorie şi sunt liderele campionatului

Baschetbalistele Universităţii Cluj au "legat" vineri a treia victorie consecutivă în Liga Naţională de Baschet Feminin învingând cu 74-70 Phoenix Galaţi la Sala Sporturilor „Horia Demian” din Cluj-Napoca.

FOTO Silviu Cristea Photography FOTO Silviu Cristea Photography

Elevele lui Dragan Petricevic au controlat autoritar primul sfert, 23-10 şi au reuşit să intre în avantaj de 12 puncte la final, după ce oaspetele au recuperat doar un punct în sfertul doi, 23-24. În sfertul trei gălăţenecele au avut o perioadă foarte bună şi au reuşit să şi-l adjudece categoric, 9-24. Înainte de sfertul final echipa din Galaţi avea 3 puncte avantaj, 55-58 dar clujencele au fost mult mai montate în ultimele zece minute şi cu 19-12 în al patrulea sfert au reuşit să încline balanţa finală, 74-70 (23-10, 23-24, 9-24, 19-12).

Cele mai bune marcatoare de la Universitatea au fost Taneisha Harrison, 17 puncte şi 9 pase decisive, Anda Mandache 17p, Zahna Medley 12p şi Adrianne Ross 10p. Shanece Mc Kinney s-a remarcat cu 13 recuperări şi 4p.

De la gălăţence au ieşit în evidenţă Erica Elaine Covile, 17 puncte şi 13 recuperări (double-double), Katharine Elisabeth Rutan 14p şi 7 pase decisive, Shanice Ann Steenholdt 12p şi 10 recuperări (double-double) şi Romina Filip 10p.

După trei victorii în primele 3 etape, 79-45 cu ABC Sirius Târgu-Mureş acasă, 75-71 cu Universitatea Goldiş ICIM Arad în deplasare şi 74-70 cu Phoenix Galaţi acasă, fetele lui Dragan Petricevic sunt liderele Ligii Naţionale, cu 6 puncte, urmate de Phoneix Galaţi – 4p şi Olimpia Braşov – 4p, ultima dintre ele cu un joc mai puţin disputat.