România, start indecis pentru Mondiale, la Cluj, 1-1 cu Muntenegru. Stanciu a ratat un penalty - GALERIE FOTO

România și Muntenegru au încheiat indecis, 1-1, jocul care a avut loc duminică seară la Cluj, în debutul campaniei de calificare la Mondialul din 2018.

Cele mai disputate au fost ultimele 15 minute, România deschizând scorul în minutul 85, prin Adi Popa, iar după 2 minute oaspeții au egalat, Jovetic înscriind cu capul. Stanciu a avut golul victoriei în bocanc în prelungirile meciului, însă a ratat penalty-ul acordat după un fault la Keșeru. Fotbalistul lui Anderlecht a şutat peste poartă.

În restul jocului ambele formații și-au trecut în cont destul de puține ocazii periculoase, Beciraj de la muntenegreni, Andone şi Stanciu, din lovitură liberă, fiind cel mai aproape să înscrie.

La partidă au asistat peste 25.000 de spectatori. Începutul jocului a fost marcat de aruncarea de la cele două peluze a unor torţe pe pista de altetism, crainicul intervenind pentru potolirea spiritelor. Gazonul nu le-a ridicat probleme ieşite din comun jucătorilor, însă au fost vizibile câteva suprafeţe de teren foarte sărace în iarbă.

România - Muntenegru 1-1