S-au temut cu motiv! Timişoara, egala CFR-ului pe Bega

ACS Poli Timişoara a ţinut în frâu CFR Cluj şi cele două echipe au remizat 1-1 pe Bega sâmbătă, astfel că temerile antrenorului Vasile Miriuţă care avertiza că meciul nu va fi unul uşor pentru clujeni s-au adeverit.

Echipa timişoreană, care a reuşit etapa trecută o victorie importantă cu CSU Craiova, şi-a confirmat revenirea de formă, cu un nou rezultat pozitiv, în timp ce CFR-ul s-a dovedit incapabilă să lege încă o victorie după 5-1 cu Astra în etapa precedentă.

Timişorenii au deschis scorul priun Gabriel Cînu, jucător care a debutat în Liga 1 acum aproape 20 de ani, funaşul marcând cu capul în minutul 36. Înainte de pauză „feroviarii” au cerut penalty în urma unui presupus fault la CFR-istul Păun, dar centralul nu a acordat.

Bud s-a săturat de statutul de rezervă şi a egalat în minutul 81, dintr-o centrare a lui Lopes. CFR urcă la 3 puncte, în timp ce Timişoare recuperează încă o lungime din penalizarea de -14 puncte cu care a început campionatul.

Echipele:

ACS Poli: Curileac – Scutaru (‘Elek) Cânu, Șeroni, Vădrariu - Artean - Bărbuț, Croitoru, Cârstocea, Vraciu (’54 Sorescu)- Popovici (’61 Mailat). Antrenor: Ionuţ Popa

CFR Cluj: Mincă - Peteleu, Larie, A. Mureșan, Tiago Lopes – Nascimento (Neagu ‘66) Juan Carlos (’45 Bud) Petrucci – Jakolis (’61 Nouvier), Cristian Lopez, Păun. Antrenor Vasile Miriuţă