Rugbyştii de la “U”, surclasaţi de campioană la Cluj

Universitatea Cluj a pierdut net meciul disputat acasă sâmbătă cu campioana Timişoara Saracens 11-51 (6-15), din etapa a 5-a din SuperLiga CEC Bank.

Bănățenii au dominat autoritar partida, în special în partea a doua a jocului, reușind să obțină și punctul bonus ofensiv, transmite agenţia  Agerpres. Oaspeţii au condus cu 15-6 la pauză, după eseurile reuşite de Marian Gorcioaia, Gabriel Conache și Randall Morrison, transformările fiind ratate de Valentin Calafeteanu. Pentru gazde Ovidiu Melniciuc a nimerit ţinta de două ori, după lovituri de penalitate.

Timişorenii au dominat cea de-a doua repriză reuşind 5 încercări, prin Randall Morrison, Dorin Lazăr, Marius Simionescu și Ikamanu Kefu (2), Gabi Conache transformând patru și o lovitură de penalitate. Moala Leimoni a înscris eseul de onoare, netransformat.

Timişoara joacă acasă în etapa următoare cu Dinamo acasă, Universiotatea Cluj joacă afară cu Baia-Mare. Clasamentul găseşte pe primele trei locuri Steaua Bucureşti, Timişoara Saracens şi Ştiinţa Baia-Mare.